به روز شده:  16:00 گرينويچ - سه شنبه 17 نوامبر 2009 - 26 آبان 1388

اسد الله عفیف باختری در برنامه خاطره ها و ترانه ها

الله عفیف باختری

الله عفیف باختری

در این هفته در برنامه خاطره ها و ترانه ها شاعر معاصر افغان اسد الله عفیف باختری خاطرات خود را فصه میکند .


اسدالله عفیف باختری شاعر اهل بلخ در مزارشریف به دنیا آمد و تا نخستین سالهای جوانی خود در همان شهر به فراگیری آموزش های رسمی در مکتب پرداخت و همزمان با آن از محضر پدر خویش که نویسنده مقالات سیاسی و حقوقی در روزنامه محلی موسوم به بیدار بود، بهره برد و با ادبیات و دنیای جادویی آفرینش های ادبی آشنایی به هم رسانید.


آنگاه به کابل منتقل شد و پس از تمام کردن درس های دانشگاهی در رشته زراعت و سپری کردن دوره سربازی، از کابل به زادگاه خویش مزارشریف بازگشت.


باختری نخستین شعرهای خود را در سالهای تحصیل در کابل نوشت و در همان سالها بود که با آثار سرآمدان ادبیات فارسی و شاعران غربی آشنا شد.


این شاعر گریزان از شهرت و نام آوری که هنوز این عادت دیرین خود را ترک نکرده است ده سال در گمنامی بسر برد و شعرهایی را که در این مدت می نوشت در جایی چاپ نکرد و حتی به کسی آن ها را نخواند.


سر انجام در اوایل سالهای 70 خورشیدی به جمع شاعران جوان بلخ پیوست و آرام آرام پایش به مجالس هفتگی نقد شعر و برنامه های رادیو تلویزیونی ویژه شاعران کشیده شد.


او در خلال سالهای پربار فعالیت ادبی خویش چهار مجموعه شعر چاپ کرده است که به قول بسیاری از اهل نظر هر کدام از مجموعه هایش چیزی بر گنجینه های ادبی افغانستان افزوده است.

برای گوش دادن به این برنامه اینجا اشاره کنید

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


عفیف باختری اکنون برای اداره سره میاشت در مزارشریف کار می کند و با سه فرزند و همسرش در همان شهر بسر می برد.

مجموعه های اشعار این شاعر

سنگ و ستاره
آواز های خاکستری
من با زبان دریا
با یک پیاله چای چطوری عز یز من
دو بوسه سیب

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.