سفیر آمریکا با اعزام نظامیان بیشتر به افغانستان مخالفت کرد

کارل آیکنبیری، سفیر آمریکا در کابل
Image caption آقای آیکنبیری گفته که اعزام سرباز بیشتر در افغانستان "نظریه درستی نیست."

سفیر آمریکا در کابل با تقویت حضور نظامی آمریکا در افغانستان مخالفت کرده است.

کارل آیکنبیری، سفیر آمریکا در افغانستان، در پیامی به دفتر رئیس جمهوری ایالات متحده که متن آن به رسانه های همگانی درز کرده، اعزام چند هزار نظامی دیگر آمریکایی به افغانستان را برای استقرار امنیت در این کشور موثر ندانسته و همچنین نسبت به شایستگی دولت به رهبری حامد کرزی، رئیس جمهوری، ابراز تردید کرده است.

آقای آینکنبری، که پیش از انتصاب به سفارت آمریکا در ارتش این کشور در افغانستان خدمت می کرد، در پیام خود به مساله فساد مالی و اداری در افغانستان نیز پرداخته است.

متن این پیام در حالی در رسانه های انعکاس می یابد که استراتژی آتی دولت آمریکا در افغانستان و موافقت یا مخالفت باراک اوباما، رئیس جمهوری، با پیشنهاد برخی فرماندهان آمریکایی افزایش شمار نظامیان این کشور در افغانستان، مطرح بوده است.

به گفته کارشناسان، نامه سفیر آمریکا در مخالفت با اعزام سربازان بیشتر به افغانستان به منزله آن است که او عملا در رویارویی با فرماندهان ارشد نظامی آمریکا در افغانستان قرار می گیرد که خواستار تقویت حضور نظامی ایالات متحده در این کشور هستند.

به گفته فرماندهان آمریکایی، تقویت حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان، شامل اعزام چند ده هزار نیروی بیشتر، باعث افزایش کارآیی عملیات مقابله با شورشیان طالبان و همزمان، کاهش تلفات غیرنظامیان افغان در این جنگ می شود.

سفیر ایالات متحده در نامه خود گفته است که فرستادن سرباز بیشتر به افغانستان "نظریه درستی نیست."

نظریه فرمانده ارشد

ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده ارشد نظامی آمریکا در افغانستان خواستار اعزام چهل هزار نیروی نظامی جدید به این کشور شده است.

او در گزارشی که نزدیک به سه ماه پیش تهیه کرد هشدار داد عدم تقویت حضور نظامی آمریکا در افغانستان می تواند به شکست در جنگ منتهی شود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه برای هشتمین بار با مشاوران ارشد و اعضای تیم امنیت ملی خود برای بررسی وضع افغانستان تشکیل جلسه داد.

Image caption آقای اوباما روز چهارشنبه با مشاوران ارشد خود تشکیل جلسه داد

سخنگوی کاخ سفید گفت که آقای اوباما در این جلسه چهار گزینه پیش رو در افغانستان را بررسی کرد.

ژنرال دیوید پترایوس، فرمانده ارشد نظامی آمریکا در خاورمیانه در این باره گفت درباره راهبرد جدید آمریکا در افغانستان به زودی تصمیم گیری خواهد شد.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا هم از تصمیم گیری قریب الوقوع در این باره خبر داده است.

آقای براون روز چهارشنبه به نمایندگان پارلمان بریتانیا گفت "با آقای اوباما صحبت کرده ام و انتظار دارم تا چند روز دیگر تصمیمش را درباره تعداد نظامیان آمریکا در افغانستان اعلام کند."

دولت آمریکا در حال مرور کلی راهبرد این کشور در افغانستان است و این بررسی شامل وضعیت سیاسی و حضور نظامی ایالات متحده در این کشور است.

آقای اوباما پیشتر در واکنش به انتقاد از "دست دست کردن" درباره سیاست آتی کاخ سفید در افغانستان گفته بود در این زمینه عجله به خرج نمی دهد و با سنجیدن همه جوانب در این باره تصمیم گیری خواهد کرد.

در حال حاضر شصت و هشت هزار سرباز آمریکایی در افغانستان مستقر هستند.

مطالب مرتبط