اتهام فساد علیه شماری از اعضای کابینه افغانستان

Image caption فساد از چالش های اساسی دولت افغانستان است

دادستان کل افغانستان گفته که تحقیقات در باره اتهام ارتباط شماری از اعضای کنونی کابینه افغانستان با فساد تکمیل شده است.

اسحاق الکو، دادستان کل افغانستان در گفتگویی با بی بی سی گفت که این افراد همراه با شماری از وزیران پیشین و چند مقام بلندپایه دیگر به فساد مالی متهم هستند و محاکمه وزیرانی متهم در این پرونده با تشکیل دادگاه ویژه آغاز می شود.

دادشتان کل افغانستان توضیح داده است که "قانون اساسی ما یک قید گذاشته که در مورد وزیران، مشخصا اعضای کابینه، باید محکمه اختصاصی دایر شود."

به گفته آقای الکو، اتهام مطرح شده علیه این افراد به دستبرد "میلیون ها دلار و میلیون ها افغانی" در نتیجه امضای قراردادها و خریدهای عمده دولتی ارتباط دارد.

اگر چه آقای الکو از ذکر نام متهمان این پرونده خودداری کرد، اما گفت که اگر دادگاه اتهام مطرح شده علیه این مقامها را درست بداند، اسامی آنها اعلام خواهد شد.

دادستان کل افغانستان گفت که شماری از این مقامها به دادگاه معرفی شده اند.

به گفته او، علاوه بر وزیران، اسامی شماری از "ژنرالان، معاونان وزیر، والی ها، روسا و فرماندهان پلیس" هم در میان متهمان به فساد دیده می شود.

اسحاق الکو افزود که پرونده اتهامی علیه این افراد تکمیل و به دادگاه فرستاده شده است.

دادستان کل گفت که بیشتر پرونده های مربوط به این اتهامات مراحل سه گانه دادگاه را پیموده و برخی از این مقامها "محکوم" هم شده اند هر چند محاکمه وزیران مستلزم تشکیل دادگاه اختصاصی است.

آقای الکو گفت که به حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان پیشنهاد کرده است که این دادگاه با موافقت دادگاه عالی تشکیل شود و وزیران متهم به آن معرفی شوند.

به گفته او، پرونده این وزیران تکمیل شده و به محض تشکیل دادگاه ویژه، برای رسیدگی به این دادگاه ارسال خواهد شد.

دادستان کل افغانستان گفت که وزیران پیشین که در حال حاضر در مقام وزارت نیستند هم در همین دادگاه محاکمه خواهند شد.

خبر تکمیل پرونده فساد علیه مقامهای بلندپایه دولت افغانستان در حالی گزارش می شود که کشورهای کمک کننده به افغانستان، دولت این کشور را تحت فشار شدید قرار داده اند تا مبارزه با فساد را شدت بخشد.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا کمک های بین المللی به افغانستان را با میزان پیشرفت دولت این کشور در مقابله با فساد مرتبط دانسته است.

باراک اوبا، رئیس جمهوری آمریکا هم تاکید کرده است که آقای کرزی باید جدیت خود در مقابله با فساد را در عمل نشان دهد و همچنین هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا روز گذشته گفت که آقای کرزی در دور دوم ریاست جمهوری خود باید به فساد دولتی رسیدگی کند و نحوه اداره امور کشور را بهبود بخشد.

فساد از چالش های عمده پیش روی دولت افغانستان شمرده می شود و به نظر کارشناسان، اگر آقای کرزی به این موضوع با جدیت بیشتر برخورد نکند، ممکن است اعتماد مردم افغانستان و جامعه بین المللی به دولت او کاهش یابد.

مطالب مرتبط