به روز شده:  05:33 گرينويچ - جمعه 13 نوامبر 2009 - 22 آبان 1388

انفجار انتحاری در نزدیکی پایگاه ناتو در کابل

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

انفجار انتحاری در نزدیکی یک پایگاه نیروهای ناتو در شرق کابل چهار سرباز خارجی و چهار غیرنظامی افغان را زخمی کرده است.

عبدالغفار سیدزاده، رئیس تحقیقات جنایی پلیس کابل به بی بی سی گفت که این انفجار حدود ساعت هشت بامداد امروز، جمعه، یک خودرو حامل نظامیان خارجی را هدف قرار داد.

آقای سیدزاده گفت که این انفجار علاوه بر زخمی کردن این هشت تن، به پنج موتر غیرنظامی و یک مسجد هم آسیب رسانده است.

به گفته او، سه زخمی غیرنظامی پس از درمان مرخص شدند و فرد چهارمی هنوز تحت درمان قرار دارد. آقای سیدزاده افزود که سربازان زخمی شده خارجی به داخل پایگاه نیروهای آمریکایی منتقل شده اند.

نیروهای ناتو در اعلامیه ای گفته اند که خودرو بمبگذاری شده در نزدیکی یک کاروان نظامیان ناتو منفجر شد و در پی آن شهروندان غیرنظامی افغان و سربازان ناتو زخمی شدند. ناتو شمار زخمیان را ذکر نکرده اما تاکید کرده که هیچ سربازی در این انفجار کشته نشده است.

محل انفجار در شرق کابل

نیروهای بین المللی هدف عملیات انتحاری روز جمعه بوده اند

یک سخنگوی ناتو گفته است: "این حمله مانع ادامه ماموریت مهم مهم ما (در افغانستان) نخواهد شد."

دفتر فرمانده پلیس کابل به بی بی سی گفت که انفجار در نزدیکی پایگاه نظامیان خارجی موسوم به فونیکس (Phoenix) در جاده کابل-جلال آباد روی داده است.

پایگاه فونیکس محل آموزش نیروهای افغان تحت نظر نیروهای آمریکایی است.

طالبان مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفته و گفته اند که یک مرد وابسته به این گروه با انفجار موتر/خودرو بمبگذاری شده خود، چند سرباز خارجی را کشته است.

ادعای طالبان از سوی مقامهای امنیتی و نیروهای خارجی تایید نشده است.

این انفجار در حالی گزارش می شود که رایزنی در باره تصمیم احتمالی دولت آمریکا برای اعزام نیروهای بیشتر نظامی در آمریکا ادامه دارد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با مشاوران نظامی خود در باره اعزام نیروی بیشتر نظامی به افغانستان به گفتگو پرداخته و به گفته سخنگوی کاخ سفید، چهار گزینه را در این مورد بررسی کرده است.

در عین حال، کارل آیکنبیری، سفیر آمریکا در کابل در یادداشتی محرمانه به کاخ سفید گفته است که فرستادن نیروی نظامی بیشتر به افغانستان "نظریه خوبی نیست".

اظهارات سفیر آمریکا با پیشنهاد ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده کل آمریکایی نیروهای بین المللی در افغانستان، در تضاد است.

ژنرال مک کریستال پیشنهاد کرده است برای خاتمه دادن به شورش های کنونی در افغانستان، لازم است تا ۴۰ هزار نیرو تازه نفس آمریکایی به افغانستان فرستاده شوند.

وزارت دفاع افغانستان هم گفته است که این کشور دست کم تا چهار سال دیگر به حضور نیروهای بین المللی برای مقابله با شورشیان نیازمند است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.