در افغانستان 'دو میلیون نفر' بیماری "قند" دارند

امین فاطمی، وزیر صحت افغانستان
Image caption آقای فاطمی سطح پایین آگاهی مردم از بیماری شکر را عامل عمده ابتلا به این بیماری دانست

وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده که بیش از هشت درصد جمعیت این کشور به بیماری قند (Diabetes) مبتلا هستند، اما برای درمان آنها در سراسر کشور تنها چهار مرکز وجود دارد.

امین فاطمی، وزیر صحت/بهداشت افغانستان در مراسم بزرگداشت از روز جهانی مقابله با بیماری شکر(قند) در کابل گفت که سطح پایین آگاهی مردم از بیماری شکر، مهمترین عامل ابتلای مردم به این بیماری است.

آقای فاطمی گفت که نزدیک به دو میلیون نفر در افغانستان مبتلا به بیماری شکر هستند و این آمار در حال افزایش است.

این در حالی است که به گفته مقامهای وزارت بهداشت افغانستان، تنها چهار مرکز ویژه درمان بیماری شکر در شهرهای کابل و هرات فعال است.

به گفته مقامات، در ۳۲ ولایت دیگر افغانستان هیچ مرکزی برای درمان این بیماری وجود ندارد و آنانی که در این ولایات به بیماری شکر مبتلا می شوند و توانایی سفر به کابل و هرات را دارند، به مراکز درمانی این شهرها سفر می کنند.

مسئولان وزارت بهداشت می گویند اخیراً آگاهی مردم نسبت به گذشته در باره این بیماری بالا رفته و به همین دلیل شمار بیشتر آنها به بیمارستان ها مراجعه می کنند.

بر اساس آمار وزارت صحت افغانستان، شمار بیشتر بیماران مبتلا به شکر را زنان تشکیل می دهند و نزدیک به پنج درصد بیماران در افغانستان کودکان هستند.

پزشکان می گویند ورزش، به ویژه قدم زدن، استفاده از روغن مایع، تنظیم برنامه غذایی، برای کنترل بیماری شکر مفید است. اما بیشتر مردم در افغانستان به دلیل سطح پایین آگاهی شان، کمتر به این توصیه ها توجه می کنند.

پزشکان همچنین می گویند اگر این بیماری کنترل نشود، زمینه برای ابتلا به بیماری های قلبی، اختلال بینایی، سرطان و دیگر بیماری ها بیشتر خواهد شد.

مطالب مرتبط