افشای نام مقامات متهم به فساد در افغانستان

اسحاق الکو، دادستان کل افغانستان
Image caption آقای الکو می گوید پرونده مقامهای متهم تکمیل شده است

دادستان کل افغانستان گفته است که دو وزیر پیشین حمل و نقل، رئیس پیشین شرکت هواپیمایی آریانا و شهردارهای پیشین بلخ، هرات و ننگرهار متهم به فساد مالی هستند.

اسحاق الکو، دادستان کل افغانستان در یک نشست خبری در کابل اعلام کرد که عنایت الله قاسمی و حمیدالله قادری، وزیران پیشین حمل و نقل(ترانسپورت) و نادر آتش، رئیس پیشین شرکت آریانا، شهرداران شهرهای هرات، مزار شریف و جلال آباد شامل این افراد هستند.

آقای الکو گفت که آقایان قادری، قاسمی و آتش در حال حاضر در خارج از کشور به سر می برند و از طریق پلیس بین المللی، انترپل، تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند.

او گفت: "پرونده های آقای قادری و آقای قاسمی زیر بررسی است، ما زیاد کوشش کردیم، راستش که اول از همه پول را از آنها بگیریم. اول آنها پول دولت را بدهند و مجازات آنها بعداً بررسی می شود."

دادستان کل همچنین گفت: "دوسیه (پرونده) آقای آتش در دفتر است و جلب (احضار) او را از انترپل تقاضا کرده ایم... آقای آتش رفته است آمریکا."

آقای الکو همچنین در این نشست گفت که شماری از وزیران کنونی و پیشین، شماری از معاونان وزیران، چند والی پیشین و کنونی و برخی از مقامهای بلندپایه در کابل و ولایات، متهم به دست داشتن در فساد هستند.

او گفت که در محاکمه شهرداران، روسا و معاونان وزیران مشکلی وجود ندارد، اما در باره کشاندن وزیران متهم به دادگاه نیاز به تشکیل دادگاه ویژه است که در قانون اساسی افغانستان پیشبینی شده است.

دادستان کل افزود که او به حامد کرزی، رئیس جمهوری و دادگاه عالی پیشنهاد کرده است که این دادگاه ویژه در چارچوب دادگاه عالی تشکیل شود.

به گفته او، به محض این که این دادگاه تشکیل شد، وزیران متهم به دادگاه کشانده خواهند شد. او گفت: "دلائل الزام موجود است، هر وقتی که این محکمه تشکیل شد، دوسیه ها (پرونده ها) را می فرستیم."

بر اساس قوانین افغانستان، تشکیل این دادگاه نیازمند تصویب قانون ویژه ای است که صلاحیت ها و چگونگی کار آن در این قانون مشخص شده باشد. دادگاه عالی می گوید پیشنویس چنین قانونی را به شورای ملی افغانستان پیشنهاد کرده است.

ولی عبدالمالک کاموی، سخنگوی دادگاه عالی می گوید اگر رئیس جمهوری به دادگاه صلاحیت دهد، امکان محاکمه وزیران متهم در دادگاههای دیگر هم وجود دارد.

این در حالی است که اتهام فساد علیه مقامهای پیشین، که آقای الکو نامهای آنها را ذکر کرد، پیش از این هم مطرح شده بود. اما این مقامهای پیشین زمانی که عبدالجبار ثابت دادستان کل بود به دادگاه حاضر نشده بودند.

به نظر بسیاری ها، زمانی که این مقامهای پیشین در افغانستان حضور داشتند، دادستانی کل نتوانست پرونده های آنها را تکمیل کند، اکنون که بیشتر آنها در خارج از کشور به سر می برند، دشوار است که پرونده های آنها تکمیل شود.

اسحاق الکو در این نشست نامهای وزیران و دیگر مقامهای بلندپایه که شامل مقامهای متهم هستند را فاش نکرد و افشای نامهای آنها را موکول به زمان تثبیت جرم آنها از سوی دادگاه کرد.

اخیراً دولت افغانستان تحت فشار شدید بین المللی قرار داشته است که با فساد در ادارات دولتی این کشور مبارزه کند.

سازمان ملل، مقامهای آمریکایی و برخی رهبران اروپایی، که از منابع عمده کمک کننده افغانستان هستند، از حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور خواسته اند که برای ریشه کنی فساد برنامه عملی را در پیش گیرد.

شماری از کارشناسان در افغانستان به این باورند که اقدامات اخیر دادستانی کل این کشور، پاسخی است به نگرانی های غربی ها در باره فساد در ادارات دولتی افغانستان.

آقای کرزی گفته است که مقابله با فساد یکی از برنامه های اصلی او در پنج سال آینده است. او همچنین گفته است که هیچ فرد فاسدی را به کابینه جدید خود راه نمی دهد. اما منتقدان آقای کرزی ابراز تردید کرده اند که او بتواند با فساد در حکومت خود به آسانی مقابله کند.

مطالب مرتبط