دغدغه جوانان و حکومت جدید کرزی

جوانان افغان
Image caption حل مشکل بیکاری، حضور در ادارات دولتی و بهبود جایگاه اجتماعی، از مهمترین خواستهای جوانان است

شماری از جوانان در افغانستان خواستهای متعددی را در برابر کابینه آینده افغانستان قرار داده اند: اشتغال، حضور در ادارات دولتی و تقویت جایگاه اجتماعی آنها.

فراهم کردن زمینه کار در صدر خواستهای جوانان از حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان قراردارد. به گفته این جوانان، نبود زمینه کار باعث شده که شمار زیادی از جوانان به اعتیاد روی آورند و یا توسط قاچاچیان انسان در بیرون از مرزها قاچاق شوند.

محمد ظاهر مفکر، جوانی که سه سال است کار گیر نیاورده، می گوید: "متاسفانه بی کاری بسیار سخت است؛ من حتی جوانانی را دیده ام که از بی کاری دچار بیماری روانی شده، تعدادی از جوانان معتاد شده اند، شمار زیادی همه ساله خود را به دست قاچاقچیان می سپارند و در راه غرق یا ناپدید می شوند که آمارشان هم بسیار بالا است."

او افزود: "خدا شاهد است که از بیکاری خسته شده ام. آقای کرزی این بار باید این مشکل را حل کند."

محمد امین، جوانی دیگر می گوید که او امسال دانشگاهش را تمام می کند، اما مطمئن نیست که بتواند کاری بیابد، هرچند او بسیار آرزو دارد که صاحب کار شود.

حضور در ادارات دولتی

در همین حال شماری از جوانان می گویند آنها در دور گذشته ریاست جمهوری آقای کرزی حضور چندانی در ادارات دولتی نداشتند، اما در پنج سال آینده باید این کمبود جبران شود.

این جوانان شاکی اند که پستها در ادارات دولتی میان "جنگسالاران" و سیاستمداران کهنه کار محلی تقسیم شده و توانایی های کاری جوانان به "بهانه" بی تجربگی آنها کنار گذاشته شده است.

شماری از جوانان مدعی اند که "زورمداران محلی" به دلیل ترس از دست دادن جایگاه خود، "عمداً" زمینه حضور جوانان را در ادارات دولتی، به ویژه صحنه های سیاسی "تنگ" می کنند.

فرید حسرت، استاد دانشگاه غزنی می گوید: "دولت قبلی آقای کرزی هم که تشکیل شد متاسفانه براساس ائتلاف ها و زد و بندهایی به وجود آمد که جوانان در آن سهمی نداشتند و از این رو آنها از حضور در ادارات دولتی بازماندند و از سویی هم شرایطی که برای جذب کارمندان در ادارات دولتی وجود دارد، مثلاً داشتن چند سال تجربه کاری - که جوانان آن را ندارند - نیز مشکل خلق کرده و جوانان به عنوان افراد بی تجربه دور مانده اند."

او افزود: "من از آقای کرزی این توقع را دارم که در دولت بعدی با جوانان به عنوان نیروی توانمند جامعه برخورد کند."

مقامات دولتی اما این ادعاها را نمی پذیرند، آنها می گویند که زمینه کار جوانان را در ادارات مختلف دولتی فراهم کرده و در حال حاضر شمار زیادی از جوانان در این ادارات مشغول کارند.

از سوی دیگر برخی به این نظرند که حضور جوانان در ادارات دولتی باعث کاهش فساد مالی و اداری هم در این ادارات می شود.

محمد عبید، ۲۵ ساله، می گوید "جوانان در ادارات دولتی بسیار خوب کار می کنند، برخورد صادقانه دارند و کمتر به گرفتن رشوه علاقه دارند، اما این ماموران قدیمی چشم شان به گرفتن ۲۰ افغانی هم می ماند."

محمد ظاهر مفکر، جوانی دیگر در غزنی گفت: "اگر فرض کنیم که جوانان روحیه مبارزه با فساد را ندارند، حد اقل این را می توانیم باور کنیم که عادت و فن رشوه ستانی و توجه به فساد در وجود جوانان نسبت به ماموران کهنسال کمتر دیده می شود." اما مسئولان اداره ویژه مبارزه با فساد اداری می گویند اگر فساد در ادارات دولتی وجود داشته باشد، از نظر سنی مربوط به گروه های خاص نمی شود. به گفته آنها، ممکن است جوانان و ماموران کهنسال، هر دو، افراد خوب و بد داشته باشند.

کارشناسان به این نظر اند که اگر چه جوانان در تحولات افغانستان سهم گسترده ای داشته اند، اما ابتکار عمل همواره در دست "بزرگان قومی" بوده است.

به گفته آنان، هنوز زود است که در جامعه "قبیله سالار" افغانستان، که ریش سفیدان در آن تصمیم گیرنده اصلی هستند، جوانان بتوانند به آسانی این وضعیت را تغییر دهند.

مطالب مرتبط