روزنامه های کابل: یکشنبه ۲۴ عقرب

سخنان اخیر دادستان کل افغانستان در باره بررسی پرونده فساد مالی مربوط به چند مقام سابق دولت این کشور در روزنامه های چاپ امروز کابل هم بازتاب یافته است.

اسحاق الکو، دادستان کل افغانستان روز گذشته گفت که پرونده دو وزیر پیشین حمل و نقل، رئیس سابق شرکت هواپیمایی آریانا و سه شهردار پیشین تکمیل شده است. او پیشتر به بی بی سی گفته بود که چند عضو کابینه کنونی افغانستان هم شامل مقامات متهم به فساد مالی هستند.

روزنامه افغانستان نوشته که اقدامات اخیر دادستان کل را می توان به عنوان یک "آغاز" قدردانی کرد، اما در برابر مبارزه با فساد هنوز چالشها و دشواریهای "عمده و چشمگیری" وجود دارد.

به نوشته روزنامه، این که این اقدامات تنها یک "تاکتیک" برای راضی کردن خارجی ها نباشد، در حد یک "آرزو" است "و گرنه مردم به این نوع تاکتیک ها و غوغاسالاری ها پی خواهند برد و نسبت به گفتار و رفتار مسئولان بی اعتماد خواهند شد." سرمقاله نویس روزنامه افغانستان همچنین به این نظر است که نهادهای قضایی و عدلی کشور در پی "اشتباهات و کم کاری دولت در مبارزه با فساد در ۹ سال گذشته، فشار خارجی و مشروط کردن کمک های خارجی به مبارزه جدی با فساد"، مجبور به بررسی پرونده های مقامات بلندپایه شده است.

ماندگار، روزنامه منتقد دولت، با اشاره به افشای نام دو وزیر پیشین حمل و نقل و چند مقام سابق دیگر در ارتباط با فساد مالی، نوشته که حامد کرزی در آستانه مراسم سوگندش به عنوان رئیس جمهوری، به دادستانی کل دستور داده که نام های آنها را به زبان آورد.

به نوشته ماندگار، در حالی که این مقامهای پیشین "دور از دسترس قانون" هستند و دیگر مصدر هیچ کاری هم نیستند، حکومت آقای کرزی به گونه "نمادین" در پاسخ به هشدارهای جهانی پرونده های آنها را دوباره باز کرده است.

ماندگار افزوده که اگر آقای کرزی واقعاً با فساد مبارزه می کند، باید این مبارزه را از نهاد ریاست جمهوری آغاز کند و بعد وزیران فاسد را به دادگاه بکشاند.

آرمان ملی در سرمقاله خود نوشته که دولت افغانستان با فساد مبارزه جدی نکرده و برای "اغفال" مردم اداراتی را به گونه "نمادین" برای مقابله علیه فساد ایجاد کرده است. به نوشته روزنامه، فساد با نام حکومت افغانستان "مترادف" شده است.

این روزنامه منتقد دولت پیشنهاد کرده که برای مبارزه جدی و عملی با فساد باید یک اداره ملی با شرکت نمایندگان وزارتخانه های داخله/کشور، دادگاه عالی، دادستانی کل، جامعه مدنی و رسانه ها ایجاد شود.

آرمان ملی تاکید کرده که رئیس جمهوری به این اداره صلاحیت های "فوق العاده قانونمند" بدهد و ضمانتی وجود داشته باشد که مقامهای بلندپایه آن را تحت نفوذ قرار ندهند. روزنامه همچنین افزوده که این اداره باید کارکردهای مقامات بلندپایه را بررسی کند و گزارش کارکردهای خود را در رسانه ها منتشر کند.

هفته نامه مجاهد، نشریه جمعیت اسلامی، در مطلبی به قلم وحید مژده، روزنامه نگار و تحلیلگر نوشته که "با موجودیت یک حکومت فاسد، افزایش نیروهای خارجی نمی تواند کارساز باشد".

به نظر نویسنده، آمریکا تجربه مشابه با تجربه کنونی در افغانستان را پیش از این در جنگ ویتنام دیده بود. به نوشته آقای مژده، در آن زمان دولت مورد حمایت آمریکا در ویتنام جنوبی "غرق در فساد" بود و سرانجام آمریکا استراتژی خود را تغییر داد و از آن کشور خارج شد.

نویسنده هشدار داده که اگر حکومت آقای کرزی با فساد به گونه جدی مبارزه نکند، افزایش سربازان آمریکایی در این کشور به بهبود وضعیت کمک نخواهد کرد. مژده در این مقاله افزوده که در صورت خروج نیروهای خارجی از افغانستان، این کشور با سرنوشت ویتنام جنوبی مواجه خواهد شد.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود با اشاره به سخنان اخیر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در باره افغانستان نوشته که او باید از "مدارا، نرمش و تدبیر استفاده کند".

به نوشته انیس، آقای اوباما گفته است که آمریکا در صورتی به دولت افغانستان کمک می کند و ارتش این کشور تقویت خواهد کرد که در چند ولایت افغانستان امنیت تامین شود و این اقدام به نفع استراتژی آمریکا باشد.

انیس به این باور است که با توجه به این سخنان آقای اوباما، ساختار جامعه مدنی و تحقق ارزشهای دموکراسی در افغانستان در استراتژی آمریکا جای مشخصی ندارد.

این روزنامه سخنان رئیس جمهوری آمریکا را "تند" خوانده و افزوده که اظهار سخنان "تند" نه تنها برای رسیدن به اهداف کمک نمی کند، بلکه باعث تقویت فضای بی اعتمادی و تفاهم خواهد شد.

مطالب مرتبط