آمریکا دو هواپیمای نظامی به افغانستان داد

هواپیمای C-27 کمک آمریکا به وزارت دفاع افغانستان
Image caption ارتش افغانستان هنوز از تجهیزات کهنه بر جا مانده از شوروی سابق استفاده می کند

آمریکا دو هواپیمای نظامی را در اختیار وزارت دفاع افغانستان قرار داده است.

مقامات می گویند، براساس تفاهم نامه ای که میان دولت های آمریکا و افغانستان امضا شده، قرار است آمریکا تا سال 2011، بیست هواپیمای نظامی نوع C27 را به افغانستان کمک کند.

این هواپیماها به گفته مقامات، ظرفیت انتقال سی نفر را در یک وقت دارد.

نیروی هوایی افغانستان هنوز در عملیات های نظامی خود از تجهیزات و وسایل روسی استفاده می کند که از سالهای حضور ارتش سرخ در افغانستان به جا مانده است.

بیشتر این وسایل در طول سالهای گذشته به دلیل استفاده بیش از حد از آن، کارآیی خود را از دست داده است.

وزارت دفاع افغانستان می گوید تا سه سال آینده به کمک آمریکا تجهیزات نظامی را که در حال حاضر پیمان ناتو از آن استفاده می کند، جاگزین تجهیزات فعلی خواهد کرد.

ژنرال استنلی مک کریستال، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان، هنگام تحویل دهی هواپیماهای نظامی به وزارت دفاع افغانستان، از نقش نیروی هوایی این کشور در عملیات های نظامی علیه گروه های مخالف دولت قدردانی کرد.

ژنرال مک کریستال گفت: "این نیروها در ردیابی طالبان و هدف قرار دادن آنان، انتقال نیروهای افغان و ائتلاف به محلاتی که نیاز است، در انتقال سربازان زخمی و رساندن تدارکات به نیروهای نظامی و مردم نیازمند نقش مهمی ایفا می کنند."

مقامات افغان همواره بر تجهیز نیروی هوایی این کشور تاکید داشته اند. وزارت دفاع افغانستان باور دارد که تقویت نیروی هوایی ارتش، به موثریت عملیات های این نیرو کمک می کند.

نیروی هوایی افغانستان در سال 1924 میلادی تاسیس شد. این کشور، نخستین هواپیماهای نظامی خود را از بریتانیا و اتحاد شوروی سابق خریداری کرده بود.

مطالب مرتبط