به روز شده:  13:41 گرينويچ - دوشنبه 16 نوامبر 2009 - 25 آبان 1388

ایجاد اداره ای جدید برای مبارزه با فساد در افغانستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دولت افغانستان در پی انتقادهای بین المللی در باره فساد در نهادهای دولتی این کشور، اداره ای را برای مبارزه با جرایم سنگین به حمایت آمریکا و بریتانیا ایجاد کرده است.

مقامات افغان ایجاد این اداره را با حضور سفیران آمریکا و بریتانیا در کابل اعلام کردند. اخیراً مقامات این دو کشور انتقادهای شدیدی را علیه دولت افغانستان در باره موجودیت فساد در ادارات دولتی این کشور مطرح کرده اند.

مقامهایی از وزارت داخله (کشور)، اداره امنیت ملی و دادستانی کل افغانستان در راس این اداره کار خواهند کرد و حمایت مالی آن را جامعه جهانی، به ویژه کشورهای آمریکا و بریتانیا به دوش خواهند داشت.

امرالله صالح، رئیس اداره امنیت ملی افغانستان در این نشست گفت که ایجاد این اداره فصل تازه ای را در مبارزه با فساد در این کشور خواهد گشود.

آقای صالح گفت که اداره تحت امر او دهها فرد آموزش دیده را به عنوان پلیس مخفی در اداره تازه تاسیس استخدام کرده که توانایی بالایی برای پیگیری جرایم سنگین دارند.

او ابراز امیدواری کرد که این افراد در کار مبارزه با فساد، قربانی "سیاست و اشخاص" نشود.

حنیف اتمر، وزیر داخله در این نشست گفت که طرح ایجاد این اداره از ماه مه گذشته روی دست بود، اما اعلام آن تا حال به تاخیر افتاده بود.

اما سرور دانش وزیر عدلیه (دادگستری) افغانستان گفت که مبارزه با فساد به موفقیت نخواهد رسید مگر این که "فرهنگ مداخله و واسطه گری" از میان برود.

اشاره او به مداخله مقامات ارشد دولتی در کار بررسی پرونده افراد متهم به فساد مالی است که تا حد زیادی باعث کندی و بی نتیجه ماندن تلاش ها برای مبارزه با فساد شده است.

اسحاق الکو، دادستان کل افغانستان، که اخیراً از انجام تحقیقات در باره ارتباط شماری از اعضای کنونی کابینه افغانستان با فساد مالی خبر داد، در این نشست گفت که موجودیت فساد در ادارات دولتی باعث کاهش اعتماد مردم به دولت شده است.

این موضوعی است که مارک سدویل، سفیر بریتانیا در کابل هم به آن اشاره کرد. آقای سدویل تاکید کرد که این وضعیت باید تغییر کند.

سفیر بریتانیا همچنین افزود که برای مبارزه بهتر با فساد در افغانستان، باید قانون مبارزه با فساد وجود داشته باشد، که تا اکنون قانون ویژه ای در این مورد در افغانستان وجود نداشته است.

کارل آیکن بیری، سفیر آمریکا که مقامات ارشد کشورش در روزهای اخیر انتقادهای تندی را علیه دولت آقای کرزی در باره فساد مطرح کرده است، ساختن خانه های مجلل و خرید موتر (خودروهای) لوکس توسط مقامات دولتی افغانستان را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

اخیراً فساد موضوع انتقاد شدید برخی رهبران جهان علیه دولت افغانستان بوده است

آقای آیکن بیری در این نشست گفت که مقامات افغان نباید خود در خانه های مجلل زندگی کنند و با موترهای لوکس در شهر رفت و آمد کنند، اما خدمت لازم به مردم انجام ندهند.

او محله "شیرپور" شهر کابل را نمونه ای از این گونه خانه ها دانست و آن را مورد انتقاد قرار داد.

محله شیرپور یک پایگاه نظامی سابق است که در زمان جنگ های افغان و انگلیس در سده ۱۹ توسط ارتش بریتانیا ساخته شده بود، اما زمین این پایگاه و اطراف آن در سال های اخیر در اختیار برخی مقامات ارشد دولتی قرار گرفت و آنها در آن جا برای خود خانه ساختند.

ساختن خانه های مجلل در این محله پیش از این هم انتقادهای گسترده داخلی را برانگیخته بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.