پیشنهاد براون برای برگزاری کنفرانسی درباره آینده افغانستان

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا پیشنهاد کرده است که کنفرانسی بین المللی برای بررسی و تصمیم درباره آینده افغانستان در اوایل سال میلادی آینده در لندن برگزار شود.

او گفته است که از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو خواسته است که جدولی زمانی را برای ترک برخی از ولسوالی ها (فرمانداری ها) که نیروهای امنتی افغان قادر به تامین امنیت آن باشند، از سال 2010 در نظر بگیرند.

او خواهان آن شده است که مسئولیت کنترل امنیت افغانستان "محله به محله" به نیروهای افغان منتقل شود.

آقای براون افزوده است که نشست لندن، کنفرانسی برای تصمیم درباره"خروج" از افغانستان نیست، بلکه محلی برای بررسی راهکارهای آینده در افغانستان خواهد بود.

او که در لندن سخنرانی می کرد از حامد کرزی خواست که اقدامات سریعتری در جهت مبارزه فساد در افغانستان انجام دهد.

نخست وزیر بریتانیا گفت: "جامعه جهانی برای توافق بر سر حمایتهایی که در آینده باید از افغانستان انجام دهد، باید نشستی داشته باشد که من لندن را به عنوان محل برگزاری این نشست در سال آینده پیشنهاد کرده ام."

او همچنین گفت که بریتانیا از اعزام 500 سرباز دیگر به افغانستان به دلیل اینکه شرایط اعزام آنها مهیا نیست، منصرف شده است.

به گفته آقای براون این سربازان در صورتی اعزام خواهند شد که تجهیزات ضروری شان مهیا باشد، دیگر اعضای ناتو تعداد سربازان شان را افزایش دهند و تعلیم سربازان افغان افزایش یابد.

او گفته است که ناتو باید شرایط انتقال تدریجی کنترل امنیت افغانستان به نیروهای افغان را فراهم کند.

خروج از افغانستان

آقای براون گفته است که فقط در زمانی که افغان ها خودشان بتوانند کنترل کامل امنیت کشورشان را در دست گیرند و نگذارند که اعضای گروه القاعده در افغانستان فعال باشند، بریتانیا نیروهایش را از این کشور خارج خواهد کرد.

این در حالی است که هفته پیش وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور تا چهار سال آینده قادر خواهند شد تا امنیت سراسر افغانستان را به تنهایی تامین کنند.

اما به گفته مسئولان این وزارتخانه این هدف در صورتی برآورده خواهد شد که جامعه جهانی تعهدات خود را در زمینه تجهیز نیروهای افغان برآورده کند.

هم اکنون بیش از دوصد هزار نیروی افغان و صد هزار نیروی خارجی مشغول تامین امنیت در افغانستان هستند.

گوردون براون همچنین گفت که جان سربازان بریتانیایی را برای مبارزه با فساد اداری در افغانستان "به خطر نمی اندازد" و از آقای کرزی انتظار دارد که این هفته در مراسم تحلیف خود راهکارهای جدیدی در این زمینه ارائه کند.

دولت کرزی زیر فشارهای بین المللی

Image caption اخیراً فساد موضوع انتقاد شدید برخی رهبران جهان علیه دولت افغانستان بوده است

دولت افغانستان در پی انتقادهای بین المللی در باره فساد در نهادهای دولتی این کشور، اداره ای را برای مبارزه با جرایم سنگین به حمایت آمریکا و بریتانیا ایجاد کرده است.

مقامات افغان ایجاد این اداره را با حضور سفیران آمریکا و بریتانیا در کابل اعلام کردند. اخیراً مقامات این دو کشور انتقادهای شدیدی را علیه دولت افغانستان در باره موجودیت فساد در ادارات دولتی این کشور مطرح کرده اند.

روز یکشنبه، 15 نوامبر هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا که در یک برنامه گفتگوی تلویزیونی آمریکا صحبت می کرد هشدار داد تا هنگامی که حامد کرزی و وزیرانش پاسخگو نباشند، آمریکا از کمک های غیرنظامی بیشتر به افغانستان خودداری خواهد کرد.

خانم کلینتون اخیرا گفته بود که آقای کرزی در دور دوم ریاست جمهوری خود باید به فساد دولتی رسیدگی کند و نحوه اداره امور کشور را بهبود بخشد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هم تاکید کرده است که آقای کرزی باید جدیت خود در مقابله با فساد را در عمل نشان دهد.

این اظهارات در حالی است که دادستان کل افغانستان گفته تحقیقات در باره اتهام ارتباط شماری از اعضای کنونی کابینه افغانستان با فساد، تکمیل شده است.

مارک سدویل، سفیر بریتانیا در کابل نیز اعلام کرده است که برای مبارزه بهتر با فساد در افغانستان، باید قانون مبارزه با فساد وجود داشته باشد، که تا اکنون قانون ویژه ای در این مورد در افغانستان وجود نداشته است.

کارل آیکن بیری، سفیر آمریکا که مقامات ارشد کشورش در روزهای اخیر انتقادهای تندی را علیه دولت آقای کرزی در باره فساد مطرح کرده است، ساختن خانه های مجلل و خرید موتر (خودروهای) لوکس توسط مقامات دولتی افغانستان را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

مطالب مرتبط