واکنش افغانستان به طرح تازه نخست وزیر بریتانیا

گوردون براون
Image caption آقای براون گفته که بریتانیا زمانی نیروهایش را از افغانستان بیرون خواهد کرد که ارتش این کشور قادر به کنترل امنیت این کشور باشد

دولت افغانستان می گوید طرح نخست وزیر بریتانیا، برای این کشور تازگی دارد، ولی زود است که موضع خود را در مورد آن اعلام کند.

به تازگی گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا پیشنهاد کرده است که کنفرانسی بین المللی برای بررسی و تصمیم درباره آینده افغانستان در اوایل سال میلادی آینده در لندن برگزار شود.

در این کنفرانس قرار است در باره تعیین جدول زمانی برای خروج نیروی های بریتانیا از ولسوالی ها یا فرمانداری هایی که نیروهای افغان بتوانند مسئولیت تامین امنیت آن را به عهده بگیرند، بحث شود.

سیامک هروی، یکی از سخنگویان ریاست جمهوری در واکنش به این پیشنهادها می گوید این کنفرانس بیشتر به مساله نظامی می پردازد، در حالی که دولت افغانستان خواهان برگزاری کنفرانسی بین المللی همه جانبه در مورد این کشور است .

تازگی؟

آقای هروی همچنین می افزاید که مقامهای دولت افغانستان پیشنهاد نخست وزیر برتیانیا را دریافت کرده اند، ولی زود است که در مورد آن اظهار نظر شود.

آقای سیامک گفت: "ما در آستانه تشکیل حکومت جدید در افغانستان انتظار داریم که یک کنفرانس بین المللی راجع به تعهدات جامعه جهانی برگزار شود. ما می خواهیم که نه تنها در باره مسائل نظامی بلکه در باره بازسازی، تامین امنیت و تمام مسائل مربوط به افغانستان یک کنفرانس بزرگ بین المللی به زودی برگزار شود."

او افزود: "پیشنهادی که گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا مطرح کرده، پیشنهادی در حد مسائل نظامی است، مسائلی را که مطرح کرده اند برای ما هم تازگی دارد."

آقای سیامک تاکید کرد که دولت افغانستان از جزئیات این طرح آگاهی ندارد. به گفته او، دولت این کشور پس از بررسی جزئیات این طرح موضع خود را در مورد آن اعلام خواهد کرد.

ولی طرح واگذاری مسئولیت امنیت مناطق مختلف افغانستان به نیروهای افغان تا چه حدی می تواند عملی باشد؟ در گذشته نیز این تجربه در برخی مناطق جنوب این کشور از سوی نیروهای خارجی انجام شد، ولی نیروهای افغان قادر به تامین امنیت آن مناطق نشدند.

افغانیزه کردن جنگ؟

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می گوید بر افغانیزه شدن جنگ تاکید می کند، ولی در مورد پیشنهاد آقای بروان می گوید باید در مورد جزئیات آن بیشتر صحبت شود.

آقای عظیمی گفت: "تمام کوشش ما این است که هر چه سریعتر و گام به گام به طرف افغانیزه شدن جنگ، رهبری جنگ و کنترل مناطق و بلاخره به عهده گرفتن تمام مسئولیت جنگ حرکت کنیم. ما کوشش می کنیم که این کار هر چه سریعتر انجام شود."

در همین حال نورالحق علومی، عضو پارلمان افغانستان و از کارشناسان مسایل نظامی این کشور، از طرح سپردن تدریجی مناطق این کشور به نیروهای افغان حمایت می کند، ولی می گوید باید نیروهای افغان به اندازه کافی از نظر نظامی مجهز شوند.

آقای علومی گفت: "ارتش و پلیس هر دو باید به صورت درست آموزش ببینند و با سلاحهای مدرن تجهیز شوند. وقتی که این امکانات را به دست آوردند، مناطق تصرف شده به آنها سپرده شود."

این ژنرال سابق ارتش افغانستان گفت: "آنها (نیروهای خارجی) نباید مانند گذشته عمل کنند که وقتی منطقه ای را از کنترل طالبان خارج می کردند مسئولیت آن منطقه را به ارتش و پلیس می سپردند، در حالی آنها (ارتش و پلیس) نیروی کافی هم نداشتند و نمی توانستند حتی از خود دفاع کنند."

Image caption آقای عظیمی بر افغانیزه شدن جنگ در افغانستان تاکید کرد

نخست وزیر بریتانیا در مورد طرح نظامی جدید این کشور در باره افغانستان گفته است که این پیشنهادها به معنای خروج از افغانستان نیست.

آقای براون گفته است که فقط در زمانی که افغان ها خودشان بتوانند کنترل کامل امنیت کشورشان را در دست گیرند و نگذارند که اعضای گروه القاعده در افغانستان فعال باشند، بریتانیا نیروهایش را از این کشور خارج خواهد کرد.

این در حالی است که هفته پیش وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور تا چهار سال آینده قادر خواهند شد تا امنیت سراسر افغانستان را به تنهایی تامین کنند. ولی برای عملی شدن این برنامه وزارت دفاع افغانستان خواهان افزایش نیروهای این کشور در حد چهار صد هزار و تجهیز آن ها با وسایل و جنگ افزارهای پیشرفته شده است.

مطالب مرتبط