'افزایش ده درصدی موارد خودسوزی در هرات'

بیمارستان سوختگی در هرات
Image caption خودسوزی در غرب افغانستان عمدتاً ناشی از مشکلات خانوادگی دانسته می شود

مسئولان بیمارستان ویژه سوختگی شهر هرات، در غرب افغانستان می گویند موارد خودسوزی در این شهر نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته است.

محمد عارف جلالی، سرپرست این بیمارستان گفت تنها ظرف کمتر دو هفته اخیر ۹ تن، از جمله هشت زن و یک مرد، اقدام به خودسوزی کرده اند.

آقای جلالی گفت سه تن از این افراد به دلیل سوختگی شدید جان داده اند.

سرپرست بیمارستان ویژه سوختگی هرات، گفت ظرف هشت ماه گذشته ۵۹ مورد خودسوزی عمدی در این بیمارستان به ثبت رسیده است که تنها چهار تن از آنان مرد و بقیه زن بوده اند و بیشتر آنان جان سپرده اند.

به گفته مسئولان این بیمارستان، این آمار نشان دهنده افزایش ۱۰ درصدی در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته را نشان می دهد.

آقای جلالی افزود همه موارد خودسوزی زنان ناشی از فشارها، خشونت ها و مشکلات خانوادگی بوده است.

یکی از زنانی که در بیمارستان ویژه سوختگی هرات بستری است، علت خودسوزی اش را اعتیاد شوهرش به مواد مخدر و مشکلاتی که اعتیاد او برای زندگی خانوادگی اش ایجاد کرده، عنوان کرد.

ولایات غربی افغانستان به ویژه هرات، ظرف چند سال گذشته شاهد موارد زیادی از خودسوزی زنان بوده است.

اگر چه چندین نهاد حمایت از حقوق زنان در شهر هرات فعال است، اما شماری از کارشناسان امور می گویند که بیشتر این نهادها فعالیت "نمادین" دارند و فعالیت های آنان تاثیر چندانی در زمینه کاهش خشونت علیه زنان نداشته است.

ثریا دقیقی، مسئول بخش ارتقای حقوق زنان در اداره کمیسیون حقوق بشر هرات اما می گوید: "نهادهای مدافع حقوق زنان در سطح شهر هرات فعالیت های چشمگیری داشته اند، اما بیشتر موارد خودسوزی در بیرون از شهر هرات و در ولسوالی های دور دست اتفاق افتاده و به علت ناامنی امکان فعالیت برای این نهادها در آن مناطق وجود نداشته است."

مسئولان بیمارستان سوختگی هرات نیز می گویند تنها ۱۳ درصد از موارد خودسوزی امسال از شهر هرات و بقیه از مناطق دور دست بوده است.

خودسوزی زنان در هرات، پدیده ای است که در چند سال اخیر به صورت تدریجی افزایش یافته است، اگر چه سمینارها و نشست های تحقیقی در زمینه بررسی عوامل این پدیده و در کل خشونت علیه زنان از سوی نهادهای مختلف صورت گرفته است.

به عقیده کارشناسان، زمانی می توان موفق به جلوگیری از موارد خودسوزی شد که زمینه فعالیت نهادهای مدافع حقوق زنان و مشاوران خانواده در مناطق دور دست نیز وجود داشته باشد.