روزنامه های کابل: سه شنبه ۲۶ عقرب

تشکیل اداره ای جدید برای مبارزه با فساد و جرایم سنگین در افغانستان، در روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب گسترده ای داشته است.

ایجاد این اداره در پی انتقادهای تند مقامات غربی روز دوشنبه، ۲۵ عقرب/آبان در نشستی با حضور رئیس قوه قضائیه، وزیران داخله (کشور)، مبارزه با مواد مخدر، عدلیه (دادگستری)، رئیس اداره امنیت ملی، دادستان کل و سفیران آمریکا و بریتانیا در کابل اعلام شد.

روزنامه نخست انتقادهای سفیر آمریکا از مقامات افغان در این نشست را مهم دانسته و افزوده که او با این سخنان خود "رگ های درد" را فشار داده و برای بسیاری ها "آزاردهنده" بوده است.

کارل آیکن بیری در این نشست به گونه تلویحی ساختن خانه های مجلل و خرید موترهای لوکس توسط مقامات دولتی را با فساد مرتبط دانست و آن را مورد انتقاد قرار داد.

روزنامه افزوده که در میان مقامهای بلندپایه ای که دیروز به سخنان سفیر آمریکا سر می جنباندند، افرادی هم حضور داشتند که صاحبان "کاخ های شیرپور، سهام داران شهرک های گران قیمت" هستند. به نوشته نخست، بدون حمایت این افراد قاچاق مواد مخدر از افغانستان به "کرانه های عالم" ناممکن است.

نخست به این باور است که "خوان نعمتی" که آمریکا و غرب در افغانستان پهن کرده، به شمار افراد "به ظاهر محترم اما تا گلو غرق در فساد" افزوده است. به تعبیر نویسنده، سفیر آمریکا تازه سنگینی کاخ های مجلل کابل و موتر (خودروهای) لوکس "بلندپایگان واجب الاحترام نظام افغانستان" را بر شانه های مردم و دولت کشورش حس کرده است.

سروش ملت مبارزه با فساد در ادارات دولتی افغانستان را "ضرورتی اجتناب ناپذیر" خوانده و افزوده این فساد دامن حکومت افغانستان را لکه دار کرده و به سیمای این کشور "جلوه زشت" داده است.

به نظر این روزنامه، فساد به تمامی کارکردهای حکومت افغانستان "سایه تیره" انداخته و کارهای مثبت حکومت هم در تیرگی سایه فساد محو شده است.

اما هشت صبح در مطلب اصلی خود نوشته که مبارزه با فساد نیازمند داشتن "اراده ای عاری از فساد" است. روزنامه تاکید کرده که برای مبارزه با فساد باید "انگیزه های لازم" وجود داشته باشد.

به نظر نویسنده، یکی از مواردی که باید به آن توجه داشت، از میان برداشتن زمینه ها و بسترهای فساد است تا ادامه روند مبارزه با فساد تضمین شود.

هشت صبح در ادامه نوشته که تشکیل کابینه جدید حامد کرزی نشان خواهد داد که او تا چه حدی مبارزه با فساد را جدی می گیرد و تا چه میزانی برای به پیش بردن این مبارزه مصمم است.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته که مقامات دولت افغانستان در ۹ سال گذشته در حالی با فساد مالی درگیر بوده اند که هیچ برنامه ای برای ریشه کن کردن فساد در ادارات دولتی وجود نداشته است.

به نظر نویسنده، بی توجهی دولت در مورد فساد در ادارات دولتی، مقامات و کارمندان دولتی را در "حاشیه امن قضایی" قرار داده بود و ترس از پیگرد قانونی کارمندان فاسد "به کلی منتفی" بود.

سرمقاله نویس روزنامه افغانستان معتقد است که "شکست استراتژی نظامی مبارزه با تروریسم و طالبان" و ناکارایی نهادهای سیاسی و اقتصادی دولت هم با "فساد بی حد و حصر مقامات بلندپایه دولتی" ارتباط دارد.

به باور نویسنده، موفقیت و کارآیی اداره جدید با چالشهای زیادی از جمله "پارتی بازی" افراد زورمندی مواجه است که هنوز هم در بدنه دولت از قدرت زیادی برخوردارند.

ماندگار در مطلبی با اشاره به تشکیل اداره جدید برای مبارزه با فساد پرسیده است که مسئولان حکومتی که در گذشته هم در باره چگونگی حکومت خود می دانستند، چرا با فساد مقابله نکردند.

به نظر نویسنده، اکنون که آمریکا و بریتانیا موضوع فساد را مطرح کرده اند، این مقامات "با این همه جدیت" دست به تشکیل اداره ای جدید برای مبارزه با فساد زده اند.

نویسنده ماندگار پرسیده که این مسئولان در گذشته چرا مسئولیت خود را فراموش کرده بودند و اکنون "یک باره" دلسوز مردم شده اند. به باور نویسنده، تشکیل اداره جدید پاسخ به خواست های آمریکا است و نه مردم افغانستان.

آرمان ملی هم در مطلبی با عنوان "حکومت موجود توانایی مبارزه با فساد را ندارد" پرسیده که این "عالی جنابان" (مقامهای دولتی) در گذشته از موجودیت فساد در ادارات دولتی چشم پوشی کردند و از مبارزه بر ضد آن چیزی نمی گفتند.

به نوشته روزنامه، پیش از این مقامات دولتی در کار تحقیق پرونده های فساد مداخله کرده و مانع تکمیل شدن این پرونده ها شده اند. نویسنده این مقامات را "بازیگران نمایشنامه فساد" خوانده و افزوده که با حضور آنها در دولت مبارزه با فساد ناممکن است.

اما روزنامه دولتی انیس با اشاره به انتقادهای تند هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در باره فساد در ادارات دولتی افغانستان، نوشته که غرب هنوز با افغانها "زبان واحد" نیافته است.

خانم کلینتون اخیراً در یک برنامه تلویزیونی در آمریکا گفت تا هنگامی که حامد کرزی و وزیرانش پاسخگو نباشند، آمریکا از کمک های غیرنظامی بیشتر به افغانستان خودداری خواهد کرد.

به نوشته انیس، فساد با "سلاح کلاسیک" نابود نمی شود، بلکه بهتر آن است که بجای صدور "ضرب الاجل" و ابراز واکنش های تند، باید به "اقدامات عملی" متوسل شد.

انیس افزوده که آنچه که همکاران بین المللی افغانستان به آن اشاره می کنند، "ناشناخته" نیست و مردم افغانستان می دانند که ادامه آن "آبروی دولت و منافع ملی" این کشور را تهدید می کند، اما نگرانی این است که شیوه برخورد تجویز شده "موثریت نداشته باشد و یا عوارض متعدد جانبی" در پی داشته باشد.

مطالب مرتبط