کمیسیون حقوق بشر: خشونت با کودکان افغان افزایش یافته است

کودک افغان
Image caption کودکان در افغانستان از آسیب پذیر ترین افراد جامعه هستند

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نسبت به افزایش خشونت علیه کودکان در این کشور هشدار داده است.

مسئولان این کمیسیون می گویند، تلاشهای دولت افغانستان و سازمانهای غیردولتی برای جلوگیری از سوءاستفاده از کودکان و کشاندن آنها به کارهای شاق، نتوانسته مانع از ادامه این روند شود.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان از حکومت این کشور و نهادهای بین المللی حقوق بشری درخواست کرد که توجه به وضعیت کودکان را در اولویت کاری خود قرار دهند.

این اظهارات در آستانه تجلیل از روز جهانی منع سوءاستفاده از کودکان مطرح می شود.

افغانستان دارای جمعیت بزرگی از کودکان کارگر است. وضعیت بد اقتصادی بسیاری از خانواده ها، باعث شده تا کودکان به جای رفتن به مکتب، مسئولیت سنگین تامین معیشت خانواده ها را برعهده بگیرند.

کارهای شاق و محرومیت از مکتب

کمیسیون حقوق بشر افغانستان که یافته های خود را از بررسی وضعیت کودکان در یک و نیم سال اخیر منتشر کرده، می گوید 38 درصد کودکان در افغانستان هم اکنون به کارهای شاق از جمله کار در کشتزارهای خشخاش اشتغال دارند.

حمیده برمکی، کمیسر بخش حمایت از حقوق کودکان در این کمیسیون گفت تحقیقات آنها همچنین نشان می دهد که 26 درصد از کودکانی که در سن رفتن به مکتب هستند، به دلیل مشکلات امنیتی و اقتصادی از حق آموزش و پرورش محروم مانده اند.

خانم برمکی افزود که چهل و هشت درصد از کودکان مجبور به ازدواج می شوند و از "بد" دادن دختران کماکان به عنوان یکی از راه های حل مشکلات خانوادگی استفاده می شود. - بد، روشی است که برای حل نزاع بین دو خانواده، دختر خانواده ای که مرتکب قتل شده، به پسری در خانواده قربانی به ازدواج داده می شود.

فعالان حقوق بشر در افغانستان باور دارند که کودکان از جمله آسیب پذیر ترین افراد این جامعه هستند، و توجه اندکی به بهبود وضعیت زندگی آنها صورت گرفته است.

نهادهای جامعه مدنی می گویند، قوانین در افغانستان اگرچه موادی در حمایت از کودکان را در خود دارند، اما این قوانین در عمل نتوانسته اند از کودکان آنگونه که لازم است حمایت کنند.

در کنار این، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مخالفان مسلح دولت این کشور انتقاد کرده که با حمله به مکاتب، بیمارستانها، و محلات مسکونی، برعلاوه سایر افراد جامعه، به کودکان نیز آسیب جدی می رسانند.

این کمیسیون همچنین از آنچه که استفاده طالبان از کودکان به عنوان بمبگذاران انتحاری می خواند به شدت انتقاد کرده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید که تامین منافع علیای کودکان به عنوان یک اصل بنیادی حقوق بشری هنوز در قوانین افغانستان کم رنگ است.

این کمیسیون می گوید برای توجه به کودکان، نیاز است تا قوانین افغانستان مورد بازنگری قرار گیرد.

مطالب مرتبط