کابل برای مراسم تحلیف آماده می شود

جاده منتهی به فرودگاه کابل
Image caption پرچم های افغانستان در سراسر راه های منتهی به فرودگاه کابل و کاخ ریاست جمهوری نصب شده

کابل برای برگزاری مراسم تحلیف حامد کرزی به عنوان رئیس جمهوری افغانستان آماده می شود.

انتظار می رود در این مراسم که قرار است روز پنجشنبه، 28 عقرب/آبان برگزار شود، مقام های ارشد برخی از کشورهای همسایه و متحدان غربی افغانستان شرکت کنند.

از همین حالا تدابیر شدید امنیتی در شهر کابل و حومه آن به اجرا گذاشته شده است.

قرار است فردا بخش اعظم شهر کابل به روی ترافیک بسته شود. برخی از جاده های منتهی به مرکز شهر از بعد از ظهر امروز بسته شده و مسئولان از ساکنان این شهر خواسته اند که از رفت و آمدهای غیرضروری در شهر خودداری کنند.

در کابل برای برگزاری مراسم تحلیف تعطیل عمومی اعلام شده و حتی حریم هوایی افغانستان نیز برای حداقل هشت ساعت به روی پروازهای داخلی و خارجی بسته خواهد ماند.

حامد کرزی پس از انتخابات جنجالی ماه آگوست امسال که تحت شعاع ادعاهای گسترده ای در مورد تقلب قرار گرفت، برای یک دور پنج ساله دیگر رئیس جمهوری افغانستان شد.

آقای کرزی با ادای سوگند وفاداری به عنوان رئیس جمهوری، رهبری کشوری را به عهده می گیرد که با چالشهای اساسی چون نا امنی، تجارت مواد مخدر و فساد دولتی گسترده روبروست.

انتظارات از حکومت جدید افغانستان هم در سطح داخلی و هم در سطح بین المللی بیش از هر زمان دیگری است.

ایجاد دولت سالم و مبارزه با فساد اداری، در کنار ریشه کنی کشت و تولید مواد مخدر و مصالحه با گروه های مسلح مخالف دولت، از مهم ترین این انتظارات است.

قرار است دو هفته پس از ادای سوگند، آقای کرزی کابینه جدید خود را رسما معرفی کند؛ کابینه ای که قبل از آغاز به کار، نیازمند کسپ رای اعتماد پارلمان افغانستان خواهد بود.

مطالب مرتبط