کلینتون: لحظه مهمی در تاریخ افغانستان فرا رسیده است

افغانستان
Image caption هیلاری کلینتون در آستانه مراسم تحلیف حامد کرزی وارد کابل شد

هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا در آستانه مراسم تحلیف ریاست جمهوری افغانستان گفته است این کشور در لحظه مهمی از تاریخ خود قرار دارد.

خانم کلینتون که وارد کابل شده است گفت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از این فرصت برخوردار است تا نشان دهد که برای بهبود زندگی شهروندان این کشور عزم دارد.

آقای کرزی در پی انتخابات جنجالی ماه اوت و در پی کناره گیری عبدالله عبدالله، رقیب اصلی خود از دوره دوم انتخابات برای بار دوم به ریاست جمهوری افغانستان انتخاب شد.

آقای کرزی با فشار فزاینده دولت های غربی برای مقابله با فساد اداری در این کشور مواجه شده است.

خبرنگاران می گویند رهبران کشورهای غربی امیدوارند حامد کرزی در سخنرانی خود در مراسم تحلیف بر تعهد خود برای انجام اصلاحات تاکید کند.

خانم کلینتون که در جمع کارکنان سفارتخانه آمریکا در کابل صحبت می کرد گفت: "ما در لحظه مهمی در آستانه آغاز دوره دوم ریاست جمهوری آقای کرزی قرار داریم."

خانم کلینتون همچنین بر عزم آمریکا برای برخورداری روابط مستحکم با دولت و مردم افغانستان تاکید کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز پیش تر بر اهمیت مقابله با فساد در افغانستان تاکید کرده بود و خانم کلینتون هم هشدار داده بود در صورت عدم برطرف شدن این معضل ارسال کمک های غیرنظامی به این کشور ادامه نخواهد داشت.

خانم کلینتون در حالی برای شرکت در مراسم تحلیف آقای کرزی به کابل سفر کرده است که دولت اوباما در حال بررسی احتمال افزایش حضور نظامی آمریکا در افغانستان است.

آقای اوباما می گوید به زودی تصمیم خود را در این باره اعلام می کند.

کیم غطاس، خبرنگار بی بی سی که به همراه خانم کلینتون به کابل سفر کرده است می گوید حضور هیلاری کلینتون در کابل در آستانه مراسم تحلیف آقای کرزی حمایتی گویا از اوست.

تحلیلگران می گویند دولت های غربی می دانند در شرایط کنونی به غیر از حمایت از حامد کرزی گزینه دیگری ندارند و غیر این صورت شرایط بدتر خواهد شد.

در این حال، با سخت شدن شرایط در افغانستان و افزایش تلفات نظامیان غربی در این کشور، فشار دولت های این کشورها بر حامد کرزی افزایش یافته است.

مطالب مرتبط