کرزی دوره دوم ریاست جمهوری خود را رسما آغاز کرد

حامد کرزی، پیش از ادای سوگند وفاداری در کاخ ریاست جمهوری افغانستان
Image caption آقای کرزی گفت وزرای "متدین و متخصص" را در کابینه خود شامل می کند

حامد کرزی، برای آغاز دور دوم کاری خود به عنوان رئیس جمهوری افغانستان، سوگند وفاداری یاد کرد.

مراسم تحلیف در حضور شماری از مهمانان خارجی، از جمله آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، هیلاری کلنیتون، وزیر خارجه آمریکا و وزرای خارجه چند کشور دیگر در کابل انجام شد.

آقای کرزی در سخنان خود پس از ادای سوگند وفاداری، به اولویت های کاری اش به در دور دوم ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت که مبارزه با فساد را با جدیت دنبال خواهد کرد.

او همچنین از رقبای سابق انتخاباتی اش دعوت کرد تا برای "ساختن افغانستان" با او همکاری کنند.

رئیس جمهور کرزی در حالی رسما به کار خود آغاز می کند که انتظارات داخلی و خارجی از حکومت به رهبری او از هر زمان دیگری بیشتر است.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در سخنانی در آستانه برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری افغانستان گفت که رئیس جمهوری منتخب افغانستان از فرصتی مناسب برخوردار است تا عزم خود را برای بهبود زندگی شهروندان این کشور به نمایش بگذارد.

آقای کرزی در پی انتخابات بحث برانگیز ماه اوت و با کناره گیری عبدالله عبدالله، رقیب اصلی خود از دوره دوم انتخابات، برای یک دوره دیگر به ریاست جمهوری افغانستان انتخاب شد.

در عین حال، وی با فشار فزاینده دولت های غربی برای مقابله جدی با فساد اداری در این کشور مواجه شده است.

'راه های جدید مبارزه'

همزمان با اجرای مراسم سوگند، تدابیر شدید امنیتی در سراسر کابل و حومه آن به اجرا گذاشته شده و بسیاری از راه های اصلی درون شهری بروی ترافیک مسدود شده است.

Image caption زرداری برای شرکت در مراسم تحلیف کرزی به کابل سفر کرده است

دیپلماتهای ارشد از حدود چهل کشور برای شرکت در مراسم تحلیف حامد کرزی به کابل آمده اند و برخی از آنها، دیدارهای جداگانه ای با رئیس جمهور کرزی داشته اند.

حامد کرزی در سخنان خود در مراسم تحلیف گفت که "باید از مشکلات سالهای گذشته درس بیاموزیم تا بتوانیم به آرزوهای مردم جواب مثبت دهیم."

او گفت که فساد یک مشکل بزرگ برای افغانستان است و تعهد کرد که برای جستجوی راه های جدید مبارزه با آن بزودی کنفرانسی را در کابل برگزار خواهد کرد.

آقای کرزی همچنین برای "آشتی ملی" و پایان دادن به خشونتها در افغانستان، از مخالفان مسلح دولت دعوت کرد تا به زندگی صلح آمیز رو آورند. او در عین حال گفت که برای تقویت تلاشها در این زمینه، لویه جرگه (اجلاس بزرگ افغانها) برگزار خواهد کرد.

او تاکید کرد که برای کاهش نقش نیروهای خارجی در تامین امنیت افغانستان، نیاز است تا نیروهای داخلی این کشور تقویت شوند.

آقای کرزی همچنین تشدید مبارزه با مواد مخدر را از دیگر اولویت های کاری خود دانست.

او گفت: "دولت افغانستان به مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر متعهد است. مقامات دولتی که ثابت شود در (قاچاق) مواد مخدر دخیل هستند، از وظایف شان برکنار خواهند شد."

تنها گزینه؟

ناظران می گویند رهبران کشورهای غربی امیدوارند بتوانند صفحه جدیدی از روابط را با اداره به رهبری حامد کرزی باز کنند.

پیشتر، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا که در جمع کارکنان سفارتخانه آمریکا در کابل صحبت می کرد گفت: "ما در لحظه مهمی در آستانه آغاز دوره دوم ریاست جمهوری آقای کرزی قرار داریم."

Image caption خانم کلینتون گفت افغانستان در مرحله مهمی قرار دارد

خانم کلینتون همچنین بر عزم آمریکا برای ادامه روابط مستحکم با دولت و مردم افغانستان تاکید کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز پیشتر بر اهمیت مقابله با فساد در افغانستان تاکید کرده و خانم کلینتون هم هشدار داده بود در صورت عدم برطرف شدن این معضل ارسال کمک های غیرنظامی به این کشور ادامه نخواهد داشت.

خانم کلینتون در حالی برای شرکت در مراسم تحلیف آقای کرزی به کابل سفر کرده است که دولت اوباما در حال بررسی احتمال افزایش حضور نظامی آمریکا در افغانستان است.

آقای اوباما می گوید به زودی تصمیم خود را در این باره اعلام می کند.

کیم غطاس، خبرنگار بی بی سی که به همراه خانم کلینتون به کابل سفر کرده است می گوید حضور هیلاری کلینتون در کابل در آستانه مراسم تحلیف آقای کرزی نشانه ای گویا از حمایت دولت آمریکا از رئیس جمهوری افغانستان است.

تحلیلگران می گویند دولت های غربی می دانند در شرایط کنونی به غیر از حمایت از حامد کرزی گزینه دیگری ندارند و غیر این صورت شرایط بدتر خواهد شد.

در این حال، با سخت شدن شرایط در افغانستان و افزایش تلفات نظامیان غربی در این کشور، فشار دولت های این کشورها بر حامد کرزی افزایش یافته است.

مطالب مرتبط