ایران و افغانستان، افزایش مشکلات تجاری

فرهاد مجللی، وابسته بازرگانی سفارت ایران در کابل
Image caption آقای مجللی گفت که دولت ایران در نظر دارد بر برخی کالاهای افغانی "تعرفه ترجیحی" وضع کند

وزارت تجارت (بازرگانی) افغانستان از "مشکلات" در روابط تجاری این کشور با ایران خبر داده است. مقامات این وزارت گفته اند که تاجران ایران در افغانستان به سادگی مجوز کار می گیرند، اما دولت ایران به تاجران افغان مجوز نمی دهد.

بخش قابل ملاحظه ای از بازار افغانستان در اختیار داروها، مواد خوراکی، وسائل برقی، لباس و فرش های ایرانی است. براساس آمار رسمی، میزان صادرات ایران به افغانستان سالانه کمتر از میلیارد دلار می رسد.

مقامات وزارت تجارت افغانستان می گویند در حال حاضر بیش از ۵۰۰ تاجر و سرمایه گذار ایرانی با مجوز رسمی در افغانستان مشغول کار اند.

غلام محمد ایلاقی، مشاور ارشد وزیر تجارت افغانستان گفت که حکومت افغانستان برای تاجران ایرانی فرصت های خوبی فراهم کرده است، اما حکومت ایران در موارد مختلف در زمینه صدور مجوز به تاجران افغان "مشکل تراشی" می کند.

آقای ایلاقی گفت: "متاسفانه برای بسیاری از اقلام صادراتی ما اجازه ورود به ایران داده نمی شود. امکانات سرمایه گذاری برای تولیدکنندگان کشور ما در ایران به آسانی فراهم نمی شود؛ از همین رو صادرات ما به ایران مانند پاکستان کم است."

آقای ایلاقی همچنین گفت که افغانستان سالانه کمتر از یک میلیارد دلار کالا از ایران وارد می کند، اما میزان صادرات افغانستان به ایران از ۵۰۰ میلیون دلار فراتر نمی رود. به گفته او، دولت ایران به بیشتر کالاهای افغانی اصلاً اجازه ورود نمی دهد. مشاور وزیر تجارت افغانستان تفاوت در میزان سرمایه گذاری تاجران ایرانی و افغان در کشورهای یک دیگر را ناشی از همین مشکل دانست.

عبدالهادی فرهنگ، رئیس اتحادیه تاجران افغانستان گفت که دولت ایران به شمار کمی از هزار تاجر افغان که در ایران فعالیت دارند، مجوز تجاری صادر کرده است. به گفته او، بیشتر آنان بدون مجوز و با همکاری تاجران ایران در این زمینه فعالیت می کنند.

Image caption آقای فرهنگ گفت: ما در ایران همه پول مصرف می کنیم و هم جریمه می شویم

آقای فرهنگ گفت: "وقتی که تاجر افغان بخواهد مجوز تجاری از دولت ایران به دست آورند، ماهها و سالها طول می کشد. بعد دولت ایران تاجران افغان را روز سی هزار تومان جریمه می کند. ما از یک سو پول مصرف می کنیم و از سوی دیگر جریمه می شویم."

رئیس اتحادیه تاجران افغانستان هچنین گفت که تاجران افغان به دلیل نداشتن مجوز تجاری، مجبورند کالاهای ایرانی را با مجوز تاجران ایرانی وارد افغانستان کنند. این کار باعث می شود که گمرک یا دیگر ادارات ایران آنان را مجبور به پرداخت "جریمه نقدی گزافی" کنند.

اما مقامات سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل این انتقادها را "بی اساس" می داند. آنان می گویند تا حال ۴۵ سرمایه گذار و ۸۰ تاجر افغان در ایران مجوز کار گرفته اند.

فرهاد مجللی، وابسته تجاری ایران در کابل به بی بی سی گفت که پیش از این تاجران افغان مکلف بودند که با تاجران ایران به طور مشترک کار کنند، اما حالا دیگر این قانون جود ندارد و تاجران افغان می توانند مجوز بگیرند و کار خود را به طور مستقل به پیش ببرند.

آقای مجللی گفت: "یک ایرانی و یک افغان در گرفتن مجوز تجاری با هم فرقی ندارند. در گذشته به این شکل بوده، ولی در حال حاضر (بازرگان افغان) به شریک ایرانی نیاز ندارد، می توانند کارت بارزگانی به دست آورند." او افزود: "بر علاوه این، دولت ایران در نظر دارد که بر برخی کالاهای صادراتی افغانستان تعرفه های گمرکی ترجیحی وضع کند، تا افغانستان بتواند کالاهایش را با قیمت خوب به ایران صادر کند." افغانستان که محاط به خشکه است، در زمینه واردات کالاهای خارجی به راههای زمینی کشورهای همسایه، به ویژه ایران و پاکستان وابسته است. از سوی دیگر افغانستان بازار خوبی برای کشور های همسایه نیز هست.

مطالب مرتبط