انفجار انتحاری در غرب افغانستان '۱۶ کشته' بر جای گذاشت

Image caption نقشه ولایت فراه در غرب افغانستان

مقامهای محلی در ولایت غربی فراه گفته اند که یک انفجار انتحاری در نزدیکی خانه والی فراه در شهر فراه، در غرب افغانستان، ۱۶ کشته و ۳۳ زخمی بجا گذاشته است، که تقریباً همه غیرنظامی بوده اند.

روز جمعه، ۲۹ عقرب/آبان، روح الامین، والی فراه به بی بی سی گفت که راننده یک موتورسیکلت بمبگذاری شده، مواد منفجره همراه این موتور را حدود ساعت ۹ بامداد به وقت محلی در حدود پنجاه متری خانه او منفجر کرد.

والی فراه افزود که براساس گزارشهای اولیه از ۱۲ فرد کشته شده در این انفجار، یک نفر مامور پلیس بود اما همه ۳۷ زخمی این انفجار غیرنظامی و از جمله دو کودک هستند.

آقای روح الامین همچنین گفت که وضع ۱۵ تن از زخمیان وخیم است که برای درمان به بیمارستان گروه بازسازی ولایتی، متعلق به نیروهای ائتلاف بین المللی منتقل شده اند.

سایر زخمیان در بیمارستان شهر فراه تحت درمان قرار گرفته اند.

اما فقیر احمد عسکر، فرمانده پلیس ولایت فراه ساعاتی پس از این انفجار به بی بی سی گفت که شمار کشته شدگان به ۱۶ تن و زخمیان به ۳۳ نفر رسیده است.

آقای عسکر افزود که یک افسر پلیس در میان افراد کشته شده بوده است و دو مامور پلیس دیگر در این انفجار زخمی شده اند. به گفته او، بقیه افراد کشته و زخمی شده همه غیرنظامی هستند.

والی فراه همچنین گفت که نیروهای ائتلاف پیش از این از احتمال وقوع یک انفجار انتحاری در شهر فراه خبر داده بودند.

به او گفته، در گزارش این نیروها گفته شده بود که ممکن است فرد بمبگذار والی یا نیروهای ائتلاف را هدف قرار دهد.

اما روح الامین افزود که به دلیل اینکه این انفجار در روز تعطیل جمعه روی داده و او در محل انفجار نبود، ممکن است، هدف فرد بمبگذار افراد غیرنظامیان بوده باشند.

خبر این انفجار در حالی گزارش می شود که روز گذشته حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، در مراسم ادای سوگند آغاز دومین دور ریاست جمهوری خود گفت که تامین امنیت و آشتی با مخالفان مسلح را در صدر اولویت های کاری خود قرار داده است.

آقای کرزی گفت که برای پایان دادن به خشونت ها و بازگشت شورشیان به زندگی صلح آمیز پس از هشت سال درگیری با نیروهای افغان و خارجی، مجلس بزرگ سنتی افغانها (لویه جرگه) را برگزار خواهد کرد.

مطالب مرتبط