اخاذی و فساد یا 'عدم آگاهی پلیس'؟

خودرو پلیس
Image caption ساکنان غزنی می گویند برخی ماموران پلیس حتی بهای سوخت موتر خود را هم از افراد احضار شده می گیرند

در حالی که فشارهای داخلی و خارجی بر دولت افغانستان برای مبارزه با فساد به شدت ادامه دارد، شماری از روستائیان غزنی می گویند پلیس از صلاحیت های خود "سوء استفاده" می کند.

مقاlم های محلی در غزنی می پذیرند که ماموران پلیس در مواردی دست به اخاذی زده، اما به گفته آنها این ماموران مجازات شده اند. فرمانده پلیس غزنی اخاذی ماموران پلیس را ناشی از "عدم آگاهی" آنها می داند.

شماری از روستائیان غرنی، در جنوب افغانستان می گویند ماموران پلیس و حتی برخی دیگر از ماموران دولتی از صاحبان پرونده های حقوقی و جزایی (کیفری) پول می گیرند.

این روستائیان می گویند در برخی موارد ماموران پلیس زمانی که به روستاها برای احضار افرادی که به ادارات دولتی فراخوانده می شوند می روند، مخارج رفت و برگشت و حتی قیمت سوخت موتر (خودرو) خود را از فرد احضار شده می گیرند. برخی از این افراد می گویند ماموران پلیس گاهی حتی بسیار بیشتر از آنچه که واقعاً مصرف شده پول می گیرند.

عبدالله، یکی از ساکنان ولایت غزنی گفت: "اگر در روستا میان دو نفر دعوایی بر سر زمین یا موضوعی دیگر روی دهد، و یکی از طرف های دعوا به پلیس شکایت کند، زمانی که پلیس به روستا آمد ۱۵ تا ۲۰ هزار افغانی(300 تا 400 دلار) به عنوان محصول از طرف دعوا می گیرد."

عبدالله افزود که ماموران پلیس در روستاها گاهی ترس و وحشت ایجاد می کنند و به مردم هشدار می دهند که اگر پول درخواستی آنان را نپردازند، روستائیان را زندانی خواهند کرد و پول هنگفتی را به عنوان "جریمه" از آنان خواهند گرفت.

'پلیس قانون نمی داند'؟

اما خیالباز شیرزی، فرمانده پلیس ولایت غزنی می گوید اگر ماموران پلیس دست به چنین کار هایی بزنند، تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند. او گفت تا حال چند تن از ماموران پلیس، که متهم به سوء استفاده از صلاحیت های خود بوده اند، زندانی شده اند.

آقای شیرزی گفت: "متاسفانه در شماری از ولسوالی ها، که این مشکل رخ می دهد، مردم از مسائل حقوقی خود خبر ندارند و در بعضی موارد هم پلیس ما قانون را نمی داند، چون برای آنان آموزش داده نشده و تعدادی از ماموران پلیس ما هم در دوره های آموزشی شرکت نکرده اند."

آقای شیرزی همچنین افزود که اگر مردم در صورت اخاذی ماموران پلیس به او اطلاع دهند، با این ماموران برخورد "جدی" خواهد شد.

سطح پایین آگاهی مردم

به باور بسیاری از مردم، سطح پائین آگاهی مردم از قانون و صلاحیت های قانونی ادارات مختلف دولتی در روستاها تا حد زیادی باعث افزایش فساد شده است. برخی از افراد در غزنی می گویند شمار زیادی از روستائیان توانایی تفکیک صلاحیت های ادارات مختلف دولتی را ندارند. عبدالرحمان، یکی از ساکنان ولایت غزنی گفت حتی شماری از مردم این را هم نمی دانند که ماموران پلیس حق گرفتن پول از مردم بدون دلیل قانونی را ندارند.

Image caption فرمانده پلیس غزنی گفت مداخله پلیس در کار بررسی پرونده های حقوقی هم ناشی از عدم آگاهی پلیس است

عبدالرحمان افزود: "مردم اگر جنجال حقوقی داشته باشند، نمی دانند که به کدام ارگان مراجعه کنند؛ آیا به پلیس مراجعه کنند؟ یا به دادستانی؟ بیشتر این افراد به پلیس مراجعه می کنند و این باعث می شود که ماموران پلیس سو استفاده کند."

با این حال، مقامات ولایت غزنی می گویند آنها برنامه های متعددی را برای افزایش آگاهی مردم در سطح روستاها به اجرا گذاشته اند و این "بسیار مفید" بوده است.

روز گذشته در مراسم ادای سوگند و آغاز دومین دور ریاست جمهوری اش در کابل، فساد را "مشکل بزرگ" خواند و وعده داد که با آن مبارزه جدی خواهد کرد.

اما این که وعده آقای کرزی تا چه حدی در عمل پیاده خواهد شد و تا چه میزانی بر کاهش فساد در ادارات دولتی، به ویژه نهادهای پلیس و اخاذی ماموران پلیس در روستاها اثر خواهد گذاشت، هنوز زود است که در این مورد داوری کرد.

مطالب مرتبط