ایجاد مرکز صدور مجوز تجاری در افغانستان برای جلو گیری از فساد

وحیدالله شهرانی، وزیر تجارت
Image caption آقای شهرانی می گوید برنامه تازه به ریشه کنی فساد کمک می کند

وزارت تجارت (بازرگانی) افغانستان اعلام کرده که برای جلوگیری از فساد و آسان سازی مقررات صدور مجوز تجاری برنامه تازه ای را روی دست گرفته است.

وحیدالله شهرانی، وزیر تجارت افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفت که هدف اصلی این برنامه ریشه کن کردن فساد در ادارات این وزارت است.

آقای شهرانی همچنین گفت که با اجرای این برنامه مدت صدور مجوز به شرکت های بازرگانی که در حال حاضر ماهها وقت را دربر می گیرد، به چند ساعت کاهش خواهد یافت.

در حال حاضر صدور جواز شامل مقررات پیچیده ای است که به باور برخی ها، باعث افزایش فساد در ادارات مرتبط با صدور آن شده است.

اما وزیر تجارت می گوید با اجرای برنامه جدید اداره جدیدی مسئولیت صدور مجوز را به عهده خواهد گرفت و مراحل پیچیده صدور مجوز هم تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.

آقای شهرانی گفت: "۵۴ نوع مجوزی که در افغانستان توسط ۲۰ اداره مختلف صادر می شود، پس از این توسط یک نهاد به نام اداره جوازدهی یا نام دیگری که بر آن خواهیم نهاد، صادر خواهد شد."

او همچنین افزود: "این احتمال هم وجود دارد که این یک نهاد مستقل شود. حالا اگر یک سرمایه گذار در بخش ساختمانی، ایجاد یک مکتب (مدرسه) خصوصی، کلینیک خصوصی، یک کارخانه اقدام می کند، باید تنها از یک منبع برایش مجوز صادر شود و تمام روند(صدور مجوز) چند ساعت معدود را دربر بگیرد، بدون این که رشوه، قلمانه یا شیرینی پرداخت کند."

وزیر تجارت افغانستان گفت که برنامه تازه به کمک بانک جهانی و یک سازمان غیرانتفاعی موسوم به "حرکت" به اجرا گذاشته می شود و سه سال را در برخواهد گرفت.

آقای شهرانی همچنین گفت که این برنامه باعث رشد سرمایه گذاری در افغانستان و جلوگیری از فرار سرمایه ها از این کشور خواهد شد.

وزیر تجارت افغانستان در حالی از اجرای این برنامه خبر می دهد که اخیراً مقامهای غربی از موجودیت فساد در نهادهای دولتی افغانستان به شدت انتقاد کرده اند.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا در تازه ترین اظهارات خود گفته است که نهادهای بین المللی باید با فساد در افغانستان مبارزه کنند و مطمئن شوند که کمک های بین المللی در این کشور باعث افزایش فساد نمی شود.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا گفته که میزان کمک های بین المللی به دولت افغانستان با میزان پیشرفت این کشور در مبارزه با فساد مرتبط است.

هرچند آقای کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که مبارزه با فساد را در صدر اولویت های کاری خود در پنج سال آینده قرار داده است، اما شرکای غربی او تاکید کرده اند که معیار پیشرفت در این زمینه عمل خواهد بود.

مطالب مرتبط