وزیر دارایی شهرداری کابل را متهم به فساد کرد

وزیر مالیه (دارایی) افغانستان شهرداری کابل را متهم به فساد کرده و گفته است که این نهاد نیاز به اصلاحات جدی دارد، اما شهردار کابل سخنان او را رد کرده است.

عمر زاخیلوال، وزیر مالیه افغانستان که در اجلاس شورای شهروندان کابل سخن می گفت، فساد موجود در ادارات شهرداری کابل را ناشی از "مدیریت ضعیف" در این شهرداری است.

این اجلاس با شرکت شماری از شهروندان کابل، روسای بیست و دو ناحیه/منطقه شهر کابل و شماری از مقامات ارشد دولت در کابل برگزار شد.

آقای زاخیلوال در این اجلاس شهرداری کابل را "لانه فساد" خواند و گفت: "شهرداری یکی از منابع فساد است. همین حالا وضعیت کاری در شهرداری خیلی خراب است، خیلی. این (فساد) باید پاک شود."

او افزود: "من به عنوان نماینده حکومت مصمم هستم که شهرداری را انشاءالله پاک کنم. یکی از جاهایی که در آن ما در یک سال (آینده) حتماً رفورم (اصلاحات) بیاوریم، شهرداری کابل است."

شهروندان کابل هم در این نشست "ناکارآیی و فساد" در شهرداری کابل را به شدت مورد انتقاد قرار دادند و تراکم بیش از حد جمعیت در این شهر را مشکل زا دانستند.

آقای زاخیلوال گفت پیش از این چندین بار پیشنهادهایی را برای بهبود وضعیت شهر کابل مطرح کرده است که اگر عملی می شد، امکان آن وجود داشت که چهره این شهر تغییر کند، اما شهرداری کابل این پیشنهادها را نپذیرفت.

وزیر مالیه افغانستان از مردم کابل خواست که حکومت، به ویژه حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان را زیر فشار قرار دهند تا برای از میان برداشتن فساد در شهرداری کابل اقدام جدی کند.

به گفته او، اگر شهرداری کابل تلاش بیشتری به خرج دهد، در آمد سالیانه این شهرداری به سیصد میلیون دلار می رسد، اما حالا فقط به سی میلیون دلار می رسد.

اما عبدالاحد صاحبی، شهردار کابل انتقادهای وزیر مالیه را نظر شخصی او دانست و رد کرد. آقای صاحبی گفت که شهرداری کابل پیش از این هم متهم به فساد بود و به همین دلیل در میان مردم "بدنام" بود.

آقای صاحبی همچنین گفت که از زمانی که او شهردار کابل شده، دست به اصلاحات زیادی زده است.

آقای صاحبی گفت: "درست است که شهرداری کابل نام بدی داشت و تا حالا هم همان کارهای بدی که در سابق صورت گرفته، بار دوشش است. اما تحولات بسیار دامنه داری ظرف یک یا یک و نیم سال گذشته اتفاق افتاده است."

شهرداری کابل از هشت سال پیش مورد انتقاد شدید مردم و مقامات دولتی بوده است. شهرداری کابل به عنوان یکی از نهادهای آلوده به فساد شهرت داشته است.

در این سالها چند تن شهردار کابل شدند، اما مدت کار هر کدام از آنها کمتر از یک سال یا بیشتر بوده است.

کابل یکی از آلوده ترین پایتخت های جهان است و خدمات شهری در این شهر در سطح بسیار پایینی قرار دارد.

اتهام فساد علیه شهرداری کابل در حالی مطرح می شود که برخی محافل داخلی و خارجی دولت افغانستان را به شدت مورد انتقاد قرار داده که با فساد مبارزه نمی کند.

اخیراً دولت افغانستان در پاسخ به این انتقادها اداره جدیدی را برای مبارزه با فساد در ادارات دولتی و نظارت بر کار مقامات ارشد دولتی ایجاد کرد. این اداره با همکاری وزارت داخله (کشور)، اداره امنیت ملی، دادستانی کل و قوه قضائیه افغانستان و با حمایت بریتانیا و آمریکا ایجاد شد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که مبارزه با فساد را در صدر اولویت های کاری خود در پنج سال آینده قرار داده است، اما شرکای غربی او تاکید کرده اند که معیار پیشرفت در این زمینه عمل خواهد بود.

مطالب مرتبط