روزنامه های کابل: یکشنبه اول قوس

سخنان اخیر برخی مقامهای غربی، از جمله آمریکا و بریتانیا در باره افغانستان در صفحات روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب گسترده ای داشته است.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود سخنان اخیر دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا را نقد کرده است. آقای میلیبند به روزنامه گاردین گفته است که اگر نیروهای ناتو افغانستان را ترک کنند، دولت این کشور بزودی سقوط خواهد کرد.

انیس نوشته که افغانستان ظرف ۳۰ سال گذشته گرفتار بحرانهای گوناگون بوده است و این کشور قربانی اهداف دوران جنگ سرد، تروریسم و بنیادگرایی شده است. به باور انیس، اگر مردم افغانستان قربانی نمی دادند، ممکن بود امروز غرب قربانی بدهد.

روزنامه همچنین در ادامه افزوده که محاسبه آقای میلیبند در باره توانایی های جنگی مخالفان دولت افغانستان "مبالغه آمیز و دور از دقت و انصاف" بوده است. به نظر انیس، سخنان وزیر خارجه بریتانیا به حدی مبالغه آمیز است که می تواند روحیه مخالفان را تقویت کند.

سروش ملت سخنان آقای میلیبند را "کنایه آمیز" خوانده و نوشته که او دولت افغانستان را متهم به "ضعف" کرده است. این روزنامه همچنین نوشته که "سقوط دولت کرزی کمکی به حل بحران امنیت جهانی نمی کند".

نویسنده مطلب در ادامه افزوده که آقای میلیبند نگران شرایط پیچیده سیاسی در افغانستان است و به نوشته روزنامه، بخشی از این پیچیدگی معلول "سیاست مبهم و غیرشفاف" نیروهای ائتلاف و به ویژه انگلیس ها در ارتباط با دولت افغانستان و شورشیان طالبان است. به تعبیر روزنامه، انگلیس ها "هم به میخ می زنند و هم به نقل".

روزنامه همچنین به این نظر است که مقامات بریتانیایی به نحوی می خواهند با "تشدید فضای ناامنی روانی" در میان مقامهای افغان، آنها را تحت فشار قرار دهند تا تن به خواست های و برنامه های بریتانیایی ها بدهند.

هشت صبح هرچند سخنان آقای میلیبند را "به صورت خیلی واضح اغراق" دانسته، اما افزوده است که توانایی نیروهای دفاعی افغانستان در حدی نیست که بتوانند در برابر "نیروهای طالبان مجهز، آموزش دیده، باانگیزه و مورد حمایت دولت های خارجی" مقاومت کنند.

به نظر این روزنامه، معنای این حرف این است که نیروهای خارجی مستقر در افغانستان ظرف هشت سال گذشته برای آموزش و تقویت نیروهای دفاعی این کشور کار قابل توجهی انجام نداده اند.

سرمقاله نویس هشت صبح به این باور است که سخنان آقای میلیبند از یک سو برای اقناع بریتانیایی ها و از سوی دیگر "تهدیدی ضمنی" به دولت دولت افغانستان و در عمل "چراغ سبز" به طالبان است.

روزنامه نخست سخنان نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان و رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا در باره افغانستان را حاکی از "نگرانی های جدی" آمریکا در باره افغانستان دانسته است.

اخیراً خانم پلوسی، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان را شریکی خواند که شایسته هیچ نوع کمکی نیست و آقای گیتس تاکید کرد که کمک ها به افغانستان را از همان آغاز نوشتن چک باید تحت نظر گرفت و مطمئن شد که این کمک ها باعث تشویق فساد در این کشور نمی شود.

سرمقاله نویس نخست سخنان خانم پلوسی را "اهانت آمیز" خوانده و افزوده که این سخنان بیشتر روان مردم افغانستان را، که به تعبیر روزنامه، مجبور به تحمل ریاست آقای کرزی شده اند، آزار می دهد.

نخست همچنین افزوده که اگر نارضایی مقامات آمریکایی مقدمه ای باشد برای پایان دادن به "پروژه افغانستان"، این کشور در افغانستان دستاوردی نداشته است.

همین روزنامه و همچنین آرمان ملی گزارش تازه نیویورک تایمز که در آن نوشته ملا عمر رهبر طالبان تحت حمایت سازمان اطلاعاتی پاکستان، آی اس آی، به شهر کراچی پاکستان منتقل شده است را موضوع مطالب صفحات اول خود قرار داده اند.

نویسنده آرمان ملی نوشته که دلیل نقل مکان رهبر گروه طالبان محافظت از او در برابر حملات هواپیماهای بی سرنشین آمریکایی است که هر از گاهی حملاتی را در داخل خاک پاکستان انجام می دهند.

این روزنامه همچنین سازمان اطلاعات ارتش پاکستان را متهم کرده است که طالبان افغان را علیه نیروهای ملی افغانستان "تجهیز و سازماندهی" می کند.

هفته نامه مجاهد، نشریه جمعیت اسلامی در سرمقاله شماره تازه خود نوشته که ادای سوگند آقای کرزی پایان کار نخواهد بود، بلکه این آغازی است برای رویارویی با مشکلات و چالش های گوناگون، که نویسنده "عدم مشروعیت" دولت آقای کرزی را یکی از این چالشها خوانده است.

به نوشته مجاهد، حکومت آقای کرزی بدون کسب مشروعیت ملی توانایی ادامه حیات را نخواهد داشت. نویسنده ادامه داده که مخالفان سیاسی آقای کرزی میل چندانی برای پیوستن به حکومت او ندارند و تنها "تغییر در نظام و اصلاح" آن می تواند آنها را تشویق به شرکت در حکومت کند.

مجاهد به طور تلویحی نوشته که اگر آقای کرزی در نظام تحت رهبری خود "تغییر" بیاورد، در آن صورت ممکن است که مخالفان سیاسی او برای شرکت در حکومت او تشویق شوند، اما این نشریه توضیح نداده که آقای کرزی چگونه تغییری در نظام بیاورد.

روزنامه دولتی اصلاح از دیدار محمد یونس قانونی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان با حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور در کاخ ریاست جمهوری خبر داده است.

این نخستین دیدار آقای قانونی با آقای کرزی پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری افغانستان است. آقای قانونی عضو جبهه ملی، بزرگترین گروه مخالف حکومت آقای کرزی است که در انتخابات از عبدالله عبدالله رقیب انتخاباتی آقای کرزی حمایت کرده بود.

اصلاح همچنین در گزارشی نوشته که آقای قانونی در مراسم آغاز بکار مارشال قسیم فهیم و کریم خلیلی، معاونان آقای کرزی در حضور آقای کرزی شرکت کرده است.

مطالب مرتبط