نگرانی سازمان ملل از وضعیت کودکان در افغانستان

مادر و کودک افغان از کنار موتر سازمان ملل می گذرند
Image caption سازمان ملل خواستار تقویت تلاشها برای بهبود وضعیت کودکان افغان شده است

سازمان ملل متحد همزمان با تجلیل از بیستمین سالروز تصویب کنفوانسیون جهانی حقوق کودک، نسبت به وضعیت کودکان در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل می گوید کودکان در افغانستان هنوز "شکار تجاوزهای جنسی می شوند و عاملان این تجاوزها به ندرت مورد بازخواست قرار می گیرند."

افغانستان در سال 1994 به این کنوانسیون پیوسته اما منتقدان می گویند، تلاشهای اندکی برای بهبود وضعیت زندگی کودکان در این کشور صورت گرفته است.

براساس آماری که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان منتشر کرده، هم اکنون سی و هشت درصد از کودکان در افغانستان به کارهای شاقه، از جمله کار در کشتزارهای خشخاش اشتغال دارند.

سازمان ملل متحد در عین حال می گوید ادامه جنگ در افغانستان، باعث شده تا بخش قابل ملاحظه ای از کودکان از رفتن به مکتب محروم شوند.

'هزینه کم'

نهادهای مختلف مربوط به سازمان ملل متحد که در کابل گردهم جمع شده اند، اعلام کردند که تلاشهای مشترکی را برای مبارزه با تهدیدهای که سر راه کودکان در افغانستان قرار دارد، تقویت می کنند.

در این کنفرانس خبری، نمایندگانی از صندوق وجهی کودکان سازمان ملل متحد، کمیسیون اروپایی و نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان شرکت داشتند.

نمایندگان این نهادها، یک تفاهم نامه همکاری مشترک را نیز در همین زمینه امضا کردند.

نماینده کمیسیون اروپایی برای افغانستان، در این کنفرانس گفت که برای بهبود وضعیت کودکان در افغانستان، هزینه های اندکی اختصاص داده شده است.

او گفت: "کمیسیون اروپایی در سال 2008، 24 میلیون یورو برای بهبود وضعیت کودکان اختصاص داد که از این جمله، هشت میلیون یورو به کودکان معلول، بی جا شده و کودکانی که از جنگ در افغانستان متاثر شده اند، اختصاص یافته است."

او می گوید: "ما کودکانی را نیز تحت پوشش قرار داده ایم که با مادران شان در زندانها بسر می برند، اما این مقدار پول، به مراتب کمتر از هزینه هایست که در عرصه های نظامی و سایر بخشهای غیرنظامی به مصرف می رسد."

کودکان زیادی در افغانستان برای تامین معیشت خانواده های شان مجبور هستند به کارهای مختلفی دست بزنند.

این مسئله، در بسیاری از موارد مانع از رفتن کودکان به مکتب می شود و در ضمن، آنها را در برابر تهدیدهای چون کودک ربایی آسیب پذیر می سازد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید تامین منافع علیای کودکان به عنوان یک اصل بنیادی حقوق بشری هنوز در قوانین افغانستان کم رنگ است.

این کمیسیون می گوید برای توجه به کودکان، نیاز است تا قوانین افغانستان مورد بازنگری قرار گیرد.

مطالب مرتبط