روزنامه های کابل: دوشنبه ۲ قوس

اتهام فساد علیه دو عضو کابینه کنونی افغانستان و مبارزه با فساد در ادارات دولتی، از موضوع های عمده مورد توجه روزنامه های چاپ امروز کابل است.

هشت صبح خبر داده است که اتهام علیه فساد علیه یک عضو کابینه افغانستان از سوی اداره مبارزه با جرایم سنگین وارد شده است. این موضوع را پیش از این یک روزنامه چاپ بریتانیا گزارش کرده بود.

هشت صبح به نقل از یک اداره پلیس نوشته که حکم بازداشت این وزیر صادر شده اما از قول یک منبع نزدیک به رئیس جمهوری نقل کرده است حامد کرزی ضمن موافقت با با بازداشت او گفته که بازداشت او پس از مراسم حج صورت گیرد.

دادستانی کل افغانستان در واکنش به اتهامات تازه گفته که در حال جمع آوری شواهد در باره اتهام فساد علیه دو وزیر است. پیش از این دادستان کل گفته بود که شماری از اعضای کابینه کنونی آقای کری متهم به فساد هستند. او از کسی نام نبرده بود.

روزنامه باختر این موضوع در تیتر اول خود جا داده و نوشته که اگر این خبر صحت داشته باشد، افغانستان در روزهای آینده شاهد تحول مهمی در کار مبارزه با فساد خواهد بود. روزنامه افزوده که اگر این تحول واقع شود، این امر بر کارآیی کابینه آینده و تقویت اعتماد مردم به حکومت آقای کرزی موثر خواهد بود.

به نوشته باختر، فساد و دستبرد دارایی های عمومی در "بالاترین سطوح حکومت افغانستان"، در سالهای اخیر آسیب جدی را به اعتماد مردم به حکومت وارد کرده است.

اصلاح، روزنامه دولتی در سرمقاله خود با عنوان "از میان برداشتن فساد تصمیم قطعی دولت است"، نوشته که فساد در افغانستان بیشتر "ریشه خارجی" دارد.

به نوشته این روزنامه، فساد در ادارات دولتی در حدی نیست که برخی رسانه ها آن را "چاق" کرده اند و این امر به نظر نویسنده، به حیثیت دولت افغانستان آسیب جدی وارد کرده است.

اصلاح افزوده که بیشتر کمک های خارجی از طریق موسسات خارجی به مصرف می رسد و نه ادارات دولتی. به نوشته روزنامه، بخشی از فساد در مصرف همین کمک ها است. اصلاح افزوده که برچیدن بساط فساد، تصمیم قطعی "دولت اسلامی" افغانستان است.

روزنامه نخست در مطلب اصلی خود صد روز اول حکومت آقای کرزی را "محکی برای پنج سال آینده او، دانسته است. آقای کرزی روز پنجشنبه گذشته، ۲۸ عقرب/آبان آغاز به کار کرد.

به نوشته روزنامه، آقای کرزی در آغاز صد روز اول حکومت خود با مشکلات فراوانی مواجه است. به نظر روزنامه، "فشارهای بین المللی" و مشکلات داخلی به طور گسترده ای در برابر او قرار دارد.

به تعبیر نخست، مشاوران آقای کرزی در هشت سال گذشته "عینک های مکدری" را به چشمان او بستند و خود به "زراندزی و فرصت سازی برای نزدیکان خود از خوان نعمت ملک خداداد افغانستان" پرداختند. نخست پرسیده که حالا این مشاوران به "ولی نعمت" خود چه مشورت خواهند داد.

سروش ملت هم نوشته که از یک سو ضرب الاجل جامعه جهانی به آقای کرزی برای مبارزه با فساد و از سوی دیگر تعطیلی قریب الوقوع اجلاس پارلمان افغانستان و مشخص نبودن زمان معرفی کابینه جدید به این مجلس، کشور را با دشواری مواجه کرده است.

قرار است اعضای شورای ملی افغانستان تا ۱۵ قوس/آذر تعطیلات زمستانی خود را آغاز کنند. اگر اعضای کابینه آینده آقای کرزی پیش از این زمان معرفی نشوند، ممکن است بررسی صلاحیت های آنها در مجلس نمایندگان به اوائل سال آینده خورشیدی موکول شود.

روزنامه تاکید کرده که از یک سو آقای کرزی باید به تشکیل کابینه جدید خود سرعت بیشتری بخشد و از سوی دیگر اعضای شورای ملی باید تا زمان پایان بررسی صلاحیت اعضای کابینه جدید به تعطیلات نروند.

سروش ملت افزوده که ادامه کار کابینه کنونی با وزیران "ناکارآمد" نه تنها به مطالبات مردم و نگرانی های بین المللی پاسخ نمی دهند، بلکه شرایط را در کشور بیشتر دشوار خواهند کرد.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود با اشاره به نگرانی سازمان ملل از وضعیت کودکان در افغانستان، نوشته که بخشی از مشکلات در زندگی افغانها ناشی از خشونتهایی است که آنها در کودکی با آنها مواجه بوده اند.

به نوشته انیس، در حال حاضر سطح بالای مرگ و میر، اشتغال به کارهای شاق و تجاوز جنسی، از مشکلاتی که دامنگیر کودکان افغان است. به باور انیس، حتی شماری از کودکان در بمبگذاری های انتحاری هم دست داشته اند.

این روزنامه دولتی افزوده است تا زمانی که امنیت در افغانستان تامین نشود، بخش بزرگی از مشکلات کودکان در این کشور پایان نخواهد یافت.