ولایات 'عاری از خشخاش' در افغانستان تشویق می شوند

نابودی مزرعه خشخاش در افغانستان
Image caption دولت افغانستان بیست ولایت را عاری از خشخاش اعلام کرده است

سفارت آمریکا در کابل، بیش از 38 میلیون دلار را برای تشویق ولایات افغانستان که در مبارزه با کشت خشخاش بهتر عمل کرده اند، اختصاص داده است.

مقامات می گویند، از این پول در جریان سال 2010 در بخش پروژه های بازسازی و توسعه ای در بیست و هفت ولایت افغانستان کار گرفته می شود.

این برنامه، بخشی از تلاشهای مشترک دولت افغانستان و حامیان بین المللی آن در زمینه مبارزه با کشت و تولید مواد مخدر در این کشور است.

افغانستان با وجود تلاشها برای از بین بردن مواد مخدر در آن، هنوز بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در سطح جهان است.

سازمان ملل متحد اخیرا در باره تجارت مواد مخدر در افغانستان هشدار داد و گفت که این کشور هنوز حدود ۹۲ درصد مواد خام را برای تولید هروئین در سراسر جهان فراهم می کند.

با این حال، دولت افغانستان در سالهای اخیر توانسته برخی از ولایات را در نقاط مختلف این کشور، "عاری از خشخاش" اعلام کند.

ستایش و انتقاد

دولت افغانستان و شرکای بین المللی آن، برای "قدردانی" از چنین ولایات و نیز از ولایاتی که گفته می شود مبارزه موثر علیه مواد مخدر در آن به پیش گرفته شده، با اختصاص دادن بودجه اضافی، در عرصه تقویت بازسازی و توسعه این ولایات تلاش می کنند.

سفارت آمریکا در کابل اعلام کرد که برای سال 2010، بیش از 38 میلیون دلار را برای بیست و هفت ولایتی که در مبارزه با مواد مخدر موفق بوده اند، اختصاص داده است.

براساس این برنامه، هر ولایتی که عاری از خشخاش اعلام شده، یک میلیون دلار دریافت می کند و ولایاتی چون هلمند، فراه، نیمروز، زابل، کنر، کابل و لغمان، به تناسب میزان موفقیت شان در مبارزه با مواد مخدر، پول دریافت خواهند کرد.

اگر از یک سو مبارزه ولایات افغانستان با مواد مخدر مورد ستایش قرار می گیرد، از سوی دیگر این انتقاد بر دولت افغانستان وارد بوده است که نتوانسته در زمینه از بین بردن کشت خشخاش و تولید مواد مخدر در این کشور، گام های جدی بردارد.

سازمان ملل متحد در گزارش تازه خود گفته که سالانه تنها دو درصد تولید تریاک افغانستان به وسیله نیروهای دولتی در این کشور توقیف می شود، در حالی که این رقم در کلمبیا، معادل 36 درصد است.

سازمان ملل همچنین گفته که بی قانونی، فساد و فقدان نظارت کافی بر مرزها، از عوامل اصلی رونق تجارت غیرقانونی مواد مخدر در افغانستان است.

این سازمان می گوید، بازار ۶۵ میلیارد دلاری تریاک در افغانستان ضمن کمک به تامین مالی تروریسم در سطح جهان، نیاز ۱۵ میلیون معتاد به مواد مخدر را تامین می کند و سالانه جان یکصد هزار نفر را می گیرد.

مطالب مرتبط