اوباما: کار را در افغانستان باید تمام کرد

بارک اوباما
Image caption پیش از این کاخ سفید اعلام کرده بود که هر نوع تصمیمی در مورد افزایش نیروهای این کشور در افغانستان وابسته به اقدامات دولت جدید در مبارزه با فساد است

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید که مصمم است پس از ۸ سال حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان، کار را در این کشور به سرانجام برساند.

آقای اوباما روز سه شنبه ۲۴ نوامبر در یک کنفرانس خبری گفته است که "به زودی" تصمیم خود را در مورد اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان اعلام خواهد کرد.

گزارش های برخی رسانه های آمریکا حاکی است که رئیس جمهوری این کشور قصد دارد ۳۴ هزار نیروی بیشتر به افغانستان اعزام کند.

آقای اوباما و مشاورانش مدت ها است در حال بررسی درخواست فرماندهی نیروهای آمریکایی در افغانستان برای افزودن ۴۰ هزار سرباز به اردوی آمریکا در این کشور هستند.

آقای اوباما گفته است که این بررسی ها "بسیار مفید" بوده و تأکید کرده که منافع استراتژیک آمریکا در این است که مطمئن شود القاعده دیگر نخواهد توانست در این منطقه فعالیت کند.

او گفت: "پس از هشت سال که ما یا منابع کافی و یا استراتژی لازم را برای پایان دادن به کارمان در افغانستان نداشته ایم، قصد من این است که کار را تمام کنیم".

پیش تر گزارش ها حاکی از آن بود که آقای اوباما دوشنبه این هفته با مشاوران ارشد خود جلساتی داشته که یکی از موضوعات مهم آن مساله افغانستان بوده است.

رابرت گیبس سخنگوی کاخ سفید گفته بود که آقای اوباما اطلاعاتی را که برای این تصمیم گیری نیاز داشت، حالا در اختیار دارد.

سخنگوی کاخ سفید همچنین گفته بود که در جلسه دو ساعته ای که در آن وزیر دفاع، وزیر امور خارجه و جو بایدن، معاون آقای اوباما نیز حضور داشتند، برسر موضوع و سوالاتی که وجود داشت بحث شد.

رئیس جمهوری آمریکا همواره گفته است که محور استراتژی آمریکا برای افغانستان، خروج نیروهای این آمریکایی از افغانستان است.

ژنرال استانلی مک کریستال فرمانده نیروهای ناتو و ائتلاف در افغانستان، حدود سه ماه پیش درگزارشی از رئیس جمهوری آمریکا خواسته بود که نیروهای بیشتری را به افغانستان اعزام کند.

درخواست ژنرال مک کریستال بحث ها زیادی را در میان سیاستمداران آمریکایی برانگیخت، شماری از مقام های آمریکایی، از جمله سفیر این کشور در افغانستان گفتند که افزایش نیروها در افغانستان راه حل نیست و باید بیشتر به دولت افغانستان در مبارزه با فساد کمک شود.

پیش از این کاخ سفید اعلام کرده بود که هر نوع تصمیمی در مورد افزایش نیروهای این کشور در افغانستان وابسته به اقدامات دولت جدید در مبارزه با فساد است.

مطالب مرتبط