'۲۰ درصد' از متقاضیان کانکور جذب دانشگاه ها می شوند

دانشجویان افغان
Image caption کیفیت آموزش عالی در افغانستان زیر سوال قرار دارد

وزارت تحصیلات عالی افغانستان می گوید ظرفیت جذب موسسات تحصیلات عالی این کشور به تناسب سالهای گذشته بالا رفته و در سال آینده تحصیلی، بیست درصد از شرکت کنندگان امتحان کانکور به دانشگاه ها و موسسات تحصیلات عالی راه خواهند یافت.

افغانستان برای سال جدید تحصیلی امتحان کانکور برگزار می کند و به گفته مقام های وزارت تحصیلات عالی، امسال قرار است حدود صد هزار نفر در این امتحانات شرکت کنند.

این آمار به گفته وزارت تحصیلات عالی، در سال گذشته بیش از هشتاد هزار نفر بود.

عظیم نوربخش، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان می گوید در سال گذشته 15 در صد از متقاضیان جذب موسسات و نهادهای آموزش عالی و نیمه عالی شدند.

آقای نوربخش دلیل بالا رفتن ظرفیت جذب از پانزده درصد به بیست درصد را ایجاد مراکز جدید آموزش عالی در سراسر افغانستان می داند.

او گفت: "خوشبختانه می توانم بگویم که تعداد زیادی از جوانانی که در کانکور امسال شرکت می کنند و سال تحصیلی شان در سال 1389 آغاز می شود، جذب نهادهای آموزش عالی خواهند شد."

در سالهای اخیر، تعداد زیادی از دانشگاه ها و موسسات تحصیلات عالی خصوصی نیز در افغانستان آغاز به فعالیت کرده است.

ناظران باور دارند که فعالیت این نهادها، بار جذب دانشجویان را از دانشگاه های دولتی تا حدی کاسته است؛ اما سوال اصلی در این زمینه، کیفیت آموزش در دانشگاه های خصوصی است.

اگرچه بیشتر این دانشگاه ها از سوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان به رسمیت شناخته شده و مجوز رسمی دریافت کرده اند، اما عدم نظارت دوامدار بر نحوه فعالیت این مراکز، شک و تردیدهایی را در مورد کیفیت این نهادها ایجاد می کند.

حدود سه دهه جنگ در افغانستان به نهادهای تحصیلات عالی در این کشور به شدت آسیب وارد کرده و از نیروی کار متخصص کاسته است.

مطالب مرتبط