به روز شده:  15:37 گرينويچ - چهارشنبه 25 نوامبر 2009 - 04 آذر 1388

مبارزه با فرهنگ معافیت از مجازات و تاثیر آن درکاهش فساد

ساختمان دادگاه عالی افغانستان

ساختمان دادگاه عالی افغانستان

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان در آغاز دومین دور ریاست جمهوری اش مبارزه با فرهنگ معافیت از مجازات را جزو برنامه های اصلی خود اعلام کرد.

مردم افغانستان در آغاز دوره جدید امیدواری زیادی به احقاق حقوق خود و تعقیب مجرمان پیدا کردند، اما عملکرد حکومت افغانستان در طول 8 سال گذشته مردم را نومید ساخته است و چه بسا نهادهای دولتی خود در مواردی به ناقضان حقوق مردم بدل شده اند.

بسیاری بر این اعتقادند که این مشکل در افغانستان ریشه ای عمیق یافته است و جنگ و ناامنی دوامدار، نبود یک حکومت برخوردار از کارایی و شایستگی و بویژه ضعف سیستم قضایی، تعقیب عاملان جرایم و مجازات آنها را عملاً بسیار دشوار ساخته است.

با این وصف روشن نیست که در شرایط حاضر چه میزان اراده سیاسی لازم برای حرکت در این راستا وجود دارد و وعده رییس جمهور افغانستان تا چه اندازه جامه عمل خواهد پوشید.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در برنامه صدای شمای این هفته این موضوع را به بررسی می گیریم که چه راههایی برای مبارزه با فرهنگ معافیت از مجازات وجود دارد و مردم در این عرصه چه نقشی می توانند بازی کنند.

برای طرح پرسشها و نظرات خود می توانید از راههای زیر ما با در تماس شوید:

هنگام پخش برنامه صدای شما به شماره 00442078360331 به مازنگ بزنید

و یا به شماره 00447786208888 اس.ام.اس یا پیامک بفرستید.

از طریق ایمیل هم می توانید از این نشانی استفاده کنید:

dari@bbc.co.uk

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.