برف سنگین راه های شماری از مناطق را در افغانستان بست

عکس از آرشیو
Image caption بسته شدن راه ها در زمستان مخصوصا کسانی را که دچار بیماری های جدی می شوند با مشکلات جدی مواجه می کند

مقام های محلی در بامیان می گویند، برفباری های سنگین شب گذشته راه های این ولایت را بسته و مردم را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

هرجند در روزهای اخیر آمادگی های زمستانی مردم در ولایات سرد سیر افغانستان در جریان بوده به گفته مقام های محلی بارشهای زود هنگام آنها را غافلگیر کرده است.

حبیبه سرابی والی بامیان می گوید برفباری های سنگین راه های مواصلاتی بامیان کابل و همچنین مناطق دور دست این ولایت با مرکز را بسته است اما هیج آمادگی برای بازگشایی راهها وعملیات کمک رسانی از سوی مقامات وجود ندارد.

خانم سرابی گفت:" برف باری شب گذشته واقعا سنگین بود، ما غافیل گیر شدیم چون نه وزارت خانه ها و نه موئسسات غیر دولتی هیج کدام هنوز کارهای خود را( برای مقابله با چنین شرایطی) انجام نداده اند.

در سالهای گذشته مسئولیت باز گشایی راه ها در زمستان به نهاد های غیر دولتی سپرده می شد و هزینه این کار را تیم باز سازی ولایتی (PRT ) می پرداخت، اما آنگونه که خانم سرابی می گوید امسال تاکنون این کار انجام نشده است.

خانم سرابی می گوید امسال نیز قرار بر همین است اما تاکنون به گفته او: قرارداد ها صورت نگرفته هیج آمادگی نداریم فکر نمی کنیم این اندازه برف باری زیاد شود".

خانم سرابی می گوید، مردم در برخی مناطق بامیان با کمبود مواد غذایی مواجه اند و گندمی که برای آنها کمک شده هنوز به بامیان منتقل نشده است و اگر برف باری های ادامه یابد انجام این امور دشوار تر خواهد شد.

مقام های پلیس دربامیان نیز می گویند وزارت داخله (کشور) افغانستان هنوز تجهیزات زمستانی پاسگاه های امنیتی ازجمله مواد سوخت و مواد خوراکی را به بامیان نفرستاده است. خدایار قدسی فرماندهی پلیس بامیان می گوید این نگرانی وجود دارد که شماری از سربازان پلیس به خاطر سردی هوا ادامه کار در پلیس را ترک کنند.

فرمانده پلیس بامیان گفت:" پاسگاه های ما در مناطق مرتفع و برفگیر است در مناطقی که سه ماه راه های منتهی به آنجا بسته می شود، پلیس در سرمای طاقت فرسا بدون سوخت و مواد غذایی چگونه می تواند بیاستد؟"

در همین حال وزارت داخله گفته است که به این مشکلات رسیدگی خواهد کرد.

بسته شدن راها درشماری از ولایات افغانستان مشکلی است که همه ساله تکرار می شود هرجند مقامات دولت افغانستان گفته اند درسالهای پیش مبالغی را برای بازگشایی راه ها هزینه کرده اند اما مردم درمناطق سرد سیر این کشور می گویند آنها با فرا رسیدن زمستان همچنان از بسته شدن راه ها نگران هستند.

در بسیاری از مناطق دور دست افغانستان، بیمارستانهای مجهز وجود ندارد و بسته شدن راه ها به ویژه کسانی را که در زمستان با بیماری های جدی مواجه می شوند، با دشواری های زیادی مواجه می کند.

مطالب مرتبط