ژنرال آلمانی در ارتباط با تلفات غیر نظامیان افغان استعفا کرد

ژنرال شنایدرهان
Image caption در حمله هوایی کندز 90 نفر کشته شدند که دست کم 30 تن از آنها غیر نظامی بودند

ژنرال وولفگانگ شنایدرهان، باز رس کل ارتش که بالاترین مقام نظامی در آلمان است در ارتباط با تلفات غیرنظامیان افغان در ماه سپتامبر از مقامش کناره گیری کرده است.

برخی از گزارشها حاکی است که استعفای آقای شنایدرهان تحت فشار صورت گرفته است.

وزیر دفاع آلمان گفته است که ژنرال شنایدرهان، اطلاعات لازم در مورد حمله در ولایت قندوز را در اختیار رهبران سیاسی قرار نداده است. این بمباران توسط هواپیماهای آمریکایی و به درخواست یک فرمانده آلمانی انجام شد. هدف از این حمله هوایی، منهدم کردن دو تانکر نفت بود که در ولایت (استان) کندز توسط طالبان ربوده شده بود اما منجر به تلفات سنگین غیر نظامی در شمال افغانستان شد.

هنوز دقیقا مشخص نیست که دراین حمله چند غیر نظامی کشته شدند، اما آماری که از قول محمد عمر والی کندز در اختیار رسانه قرار گرفت حاکی از این است که در این حمله حدود 30 غیر نظامی و هفتاد شورشی مظنون به عضویت در گروه طالبان کشته شدند.

طالبان این تانکرها را شامگاه روز پنجشنبه، ۱۲ سنبله/شهریور ربودند و عملیات بمباران بامداد روز بعد صورت گرفت.

Image caption در ماه سپتامبر دو تانکر که سوخت مورد نیاز ناتو را حمل می کرد تو سط طالبان ربوده و بعد در حمله هوایی ناتو منهدم شد.

محمد عمر، والی قندوز به بی بی سی گفته بود یک فرمانده "مشهور" طالبان به نام قاری عبدالرحمان، که به گفته آقای عمر، مسئول سازماندهی ربودن این تانکرها بود نیز در این حمله کشته شد.

آقای عمر همچنین گفت چهار فرد چچنی هم در این میان کشته شده اند. به گفته او، ۴۵ تن از کشته شدگان این حادثه وابسته به گروه طالبان هستند.

والی قندوز افزود که طالبان رانندگان تانکرها را کشته اند و در حال حاضر اجساد این رانندگان به بیمارستان شهر قندوز منتقل شده است.

بعد از این حمله ژنرال مک کرستال فرمانده نیروهای ائتلاف و ناتو از محل دیدار کرد و هیات ده نفری نیز برای تحقیق درمورد این حمله تشکیل شد.

این گروه ۱۰ نفری به رهبری دریادار آمریکایی، گرگوری اسمیت پیش از این از بیمارستان شهر قندوز، جایی که برخی از افراد زخمی تحت درمان قرار گرفته اند، دیدن کرده بود.

آقای اسمیت در آن زمان به خبر نگاران گفته بود تا کنون جزئیات تایید شده کمی در این مورد به دست آمده است. او گفت: "دو کامیون مواد سوختی در کناره شنی رودخانه مورد حمله قرار گرفته است. آن جا دو بمب پرتاپ شده است."

Image caption 90 نفر که دست کم 30 تن از آنها غیر نظامی بودند، در این حمله کشته شدند

دریادار اسمیت گفته بود: "احساس این بود که این جا شورشیان بودند، اما باید دریابیم که آن جا واقعاً چه اتفاق افتاده است. ما در واقع تلاش می کنیم بدانیم، بفهمیم و داریم می شنویم."

به دنبال آن تلویزیون دولتی افغانستان اعلامیه ای پخش کرد که در آن ژنرال مک کریستال وعده داده بود تحقیقات کاملی در مورد حمله هوایی قندوز انجام خواهد شد.

این نخستین باری است که یک مقام عالی نظامی غربی در ارتباط با تلفات غیر نظامیان افغان از مقامش کناره گیری می کند.

این درحالی است که جزئیات کامل تحقیقاتی که ژنرال مک کرستال قول آن را داده بود، دست کم در اختیار رسانه ها قرا نگرفته است.

مطالب مرتبط