به روز شده:  10:36 گرينويچ - جمعه 27 نوامبر 2009 - 06 آذر 1388

استاد گلزمان آواز خوان و آهنگساز در برنامه خاطره ها و ترانه ها

استاد گل زمان

این هفته در برنامه ی خاطره ها و ترانه ها استاد گلزمان آواز خوان و آهنگساز افغانستان خاطرات خود را قصه میکند.

استاد گل زمان از آن دسته آواز خوانان رادیو افغانستان است که بیشترین آهنگ های پشتو را در رادیو خوانده است، چنانچه به آواز او بیش از هشت صدو پنجاه آهنگ در آرشیف موسیقی رادیو و بیش از هشتاد آهنگ در آرشیف تلویزیون افغانستان موجود است.

استاد گل زمان وقتی چهارده ساله شد دو برادر بزرگترش یکی امان الله با تبله و دومی مشعل با آرمونیه به او پیوستند و از آن زمان به عنوان دسته هنری در محافل خوشی مردم در ولایات پکتیا، لوگر و مناطق سرحدی چندین سال هنرنمایی می کردند.

در سال 1343 خورشیدی گل زمان به کابل آمد و در رادیو افغانستان به آواز خوانی شروع کرد، اولین آهنگی که با آواز وی از رادیو افغانستان پخش شد، آهنگ فلکلوریک "غندی مندی" بود.

استاد گل زمان در افغانستان در سال 1361 خورشیدی به اخذ جایزه دوم اصلی در آواز خوانی و در سال 1362 خورشیدی جایزه دوم در آهنگسازی نایل شده است.

استاد گل زمان در موسیقی شاگرد زنده یاد دین محمد زاخیل است و شاگردان خودش به گفته خود وی تجلی "برادرش"، خیرمحمد خندان، گل رسول و ریتا وژمه هستند.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

استاد گل زمان علاوه بر دایره که معمولاً حین اجرای آهنگ های فلکوریک آن را می نوازد، در نواختن هارموینه، رباب، ماندولین، دهل و شپلی مهارت دارد.

گل زمان نه تنها برای خود بلکه برای عده زیادی از آواز خوانان معروف از جمله استاد اول میر، خانم پروین، قمرگل، احمد ظاهر، گلشن، ریتا وژمه، عزیزه افغان، ناهید، ژیلا، رخشانه، بخت زمینه، افسانه، ماری مهتاب، فتانه، پرستو، نغمه، منگل، رحیم مهریار، اسماعیل پیروز، طلا محمد، سید علم، نعمت الله، عبدالله مقری، منور، حیات گردیزی، رحیم غفاری، شهروان، تجلی، خیرمحمد خندان، گل رسول، موسی گل، زرڅانگه، خان تاسیل، گلنار بیگم، هدایت الله و هنرمندان شناخته شده آهنگ هایی ساخته است که می توان گفت در سه دهه اخیر هیچ هنرمند دیگر به این پیمانه آهنگ جدید پشتو برای خود و دیگر آواز خوانان نساخته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.