ملالی جویا؛ 'زنی در میان جنگسالاران'

ملالی جویا، از چهره های بحث برانگیز در افغانستان که با انتقاد از فرماندهان سابق این کشور در لویه جرگه قانون اساسی در سال 2003 به شهرت جهانی رسید، به تازگی در مورد زندگی خود در افغانستان کتاب نوشته است.

Image caption خانم جویا به انتقاد از جنگسالاران در افغانستان شهرت دارد

خانم جویا می گوید هدف از نوشتن این کتاب زیر عنوان "زنی در میان جنگسالاران"، نشان دادن سیمای سیاسی و نظامی افغانستان به کشورهای غربی است.

خانم جویا می گوید در این کتاب با حضور نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان به شدت مخالفت کرده و افغانستان را یک کشور اشغال شده دانسته است.

او می گوید: "ما تاریخ پر افتخاری داریم که هرگز اشغال را قبول نمی کند. باور دارم که مردم رنج کشیده ام در آینده نیز بر ضد اشغال می ایستند و درس خوبی به اشغالگرانی چون آمریکا و ناتو خواهند داد؛ چنانچه در گذشته به انگلیس و روسها داده بودند."

علاوه بر این، خانم جویا در این کتاب از فعالیت های سیاسی پدر و خانواده اش، از حکومت شاهی و دوره جمهوریت گرفته تا هجوم شوروی سابق به افغانستان و حمله آمریکا بر طالبان در سال 2001 یاد کرده است.

خانم جویا در جریان سال جاری میلادی، برای رونمایی کتاب خود به شهرهای مختلف آمریکا از جمله لس آنجلس، واشنگتن، نیویورک، بوستون و برخی دیگر از شهرهای آمریکا سفر کرد.

صدای مردم؟

او در این سفرها، در نهادهای علمی و دانشگاهی علیه حضور آمریکا در افغانستان سخنرانی کرد و از آمریکا و سایر متحدان غربی اش خواست که نیروهای خود را از افغانستان بیرون کنند.

اما آیا یکی از دلایل استقبال از خانم جویا در شهرهای مختلف آمریکا، این موضوع نیست که حمایت های مردمی در غرب نسبت به حضور نیروهای خارجی در افغانستان رو به کاهش است؟

ملالی موسی نظام، نویسنده و تحلیلگر افغان در شهر ویرجینیای آمریکا که نوشته های در مورد ملالی جویا دارد، با این مسئله موافق است، اما او به بعد دیگری نیز اشاره می کند.

خانم موسی نظام می گوید، یکی دیگر از دلایل توجه غرب به ملالی جویا می تواند این باشد که بسیاری در غرب، صدای خانم جویا را به دلیل انتقاد از جنگسالاران در افغانستان، صدای مردم این کشور می دانند.

با این حال، منتقدان باور دارند که ملالی جویا، تنها بلد است انتقاد کند و زمانی که بحث روی برون رفت از مشکلات افغانستان و ارایه برنامه بهتری برای آینده این کشور مطرح می شود، حرفی برای گفتن ندارد.

خانم جویا پس از کسب عضویت در مجلس نمایندگان افغانستان نیز در اولین انتخابات پارلمانی این کشور در سال 2005، به انتقاد از جنگسالاران در این کشور ادامه داد و اظهارات تند او، باعث تعلیق عضویت اش در این مجلس شد.

خانم جویا تا حالا چندین جایزه بین المللی را در زمینه دفاع از حقوق بشر از آن خود کرده است.

مطالب مرتبط