دوازده زندانی از زندانی در غرب افغانستان فرار کردند

زندانیان افغان، عکس از آرشیو
Image caption وضعیت نامناسب و سطح پایین تدابیر امنیتی در زندانهای افغانستان هر از گاهی خبرساز می شود

پلیس در غرب افغانستان می گوید ۱۲ زندانی، از جمله دو فرمانده طالبان و چند متهم پرونده های قتل و قاچاق مخدر از زندان ولایت فراه فرار کرده اند.

فقیر عسکر، فرمانده پلیس فراه به بی بی سی گفت که این زندانیان نیمه شب گذشته، ۲۷ آگوست، از زندان مرکزی ولایت فراه فرار کردند.

فرمانده پلیس فراه گفت که این زندانیان از داخل زندان به بیرون نقب زدند و موفق به فرار شدند. به گفته او، یک زندانی دیگر که او هم در میان زندانیان فراری بود، توسط ماموران پلیس بازداشت شد و جریان فرار هم قطاران خود را شرح داد.

آقای عسکر گفت زندان فراه برای نگه داری تنها ۸۰ زندانی ساخته شده است، اما در حال حاضر بیش از ۳۵۰ زندانی در آن نگه داری می شود که شماری از آنها در خیمه ها به سر می برند.

فرمانده پلیس فراه گفت که زندانیان فراری شبانه به نقب زدن مشغول می شدند و خاک نقب را در زیر خیمه ها جابجا می کردند.

او افزود: "۱۳ نفر از صوف (نقب) برآمدند که یک نفر آنها توسط پلیس دستگیر شده و ۱۲ نفر دیگر فرار کرده اند که از آن جمله دو نفر از سردسته های طالبان بودند و تعدادی هم قاچاقچیان مواد مخدر و مجرمان جنایی و متهمان قتل هم در میان آنها بودند که موفق به فرار شدند."

Image caption نقشه ولایت فراه

آقای عسکر سطح پایین تدابیر امنیتی و "غفلت" مسئولان زندان را از دلائل اصلی فرار این زندانیان عنوان کرد و گفت که تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. فرمانده پلیس فراه افزود "کسانی که غفلت کرده اند، به پنجه قانون سپرده خواهند شد."

به گفته فرمانده پلیس فراه، در حال حاضر پلیس فراه عملیات جستجو را برای ردیابی زندانیان فراری در شهر فراه، مرکز ولایت فراه آغاز کرده و به همین دلیل تدابیر ویژه امنیتی در این شهر به اجرا گذاشته شده است.

فرار، اعتصاب غذا و شورش در زندانهای افغانستان پیش از این هم سابقه دارد. حدود دو هفته پیش شماری از زندانیان در ولایت مرکزی غور علیه آنچه که آنها وضعیت بد زندانها عنوان کردند، دست به اعتصاب غذایی زدند.

گفته می شود وضعیت زندانها در افغانستان چندان مناسب نیست. کمبود جا، سطح پایین بهداشت و درمان و برخورد نامناسب با زندانیان در زندانهای مختلف این کشور، از مسائلی است که هر از گاهی خبرساز می شود.

مطالب مرتبط