کار در مزرعه خشخاش معتادم کرد

یک زن معتاد به مواد مخدر، عکس از آرشیو

والی هلمند می گوید نتایج بررسی های تازه نشان می دهد که ۲۰ درصد از حدود هفتاد هزار معتاد به مواد مخدر در این ولایت را زنان تشکیل می دهند.

ولایت هلمند بزرگترین محل تولید مواد مخدر در افغانستان است. این کشور بیش از ۹۰ درصد مواد مخدر جهان را تولید می کند.

گلاب منگل به بی بی سی گفت: "بررسی که انجام شده نشان می دهد ک از جمله حدود ۷۰ هزار معتاد ولایت هلمند، به طور تخمینی 13 تا 14 هزار آن زنان هستند."

آقای منگل گفت که بیشتر افراد معتاد به مواد مخدر را افرادی تشکیل می دهند که از کشورهای همسایه ایران و پاکستان بازگشته اند.

اما شماری از زنان معتاد می گویند که ارتباط مداوم آنها با کشت و تولید مواد مخدر، از دلائل اصلی اعتیاد آنها است.

یکی از زنان معتاد گفت: "ما در زمین خود خشخاش می کاشتیم. تریاک جمع می کردیم و دانه های خشخاش، پوست و برگ های آن را می خوردیم و به این ترتیب گرفتار این بلا (اعتیاد) شدیم."

یک زن دیگر گفت: "شوهرم عادت به استفاده از پودر (هیرئین) داشت و مرا هم به آن عادت داد. دو سال می شود که معتاد شده ام. او هم هیروئین می فروخت و هم ازآن استفاده می کرد."

یک زن دیگر هلمندی داستان اعتیاد خود را این گونه شرح داد: "ما در منطقه بابا جی در زمین های خود تریاک می کاشتیم، برادرانم کار نیشتر زدن خشخاش را به ما واگذار کرده بودند وقتی در نیشتر زدن دست های ما زخمی می شد، آن را به دهن خود می بردیم و با آب دهن خود تر (خیس) می کردیم. تکرار این عمل ما را معتاد به مواد مخدر کرد."

نسیمه نیازی، نماینده ولایت هلمند در مجلس نمایندگان افغانستان می گوید زنان معتاد هلمندی باید در درمانگاه ها تحت درمان قرار بگیرند و از اعتیاد نجات یابند.

Image caption هلمند به مرکز عمده مواد مخدر جهان مبدل شده است

ولی این کاری است که به نظر این عضو مجلس نمایندگان افغانستان با یک درمانگاه کوچک و با امکانات محدود در ولایتی که مرکز مواد مخدر جهان شمرده می شود، دشوار است.

خانم نیازی گفت: "یک مرکز صحی به نام "ودان افغانستان" در این ولایت وجود دارد که بسیار کوچک و معمولی است و برای مداوای تمامی معتادان کافی نیست."

او افزود: "ما چند بار با وزارت صحت (بهداشت) افغانستان تماس گرفتیم و گفتیم که برای ما مراکز درمانی خوب و با امکانات بهتر بسازد."

خانم نیازی مشکلات اجتماعی، خشونت های خانوادگی، بیکاری و جنگ را هم ازعوامل مهمی می داند که در اعتیاد زنان ولایت هلمند نقش قابل ملاحظه ای دارد.

او می گوید در سال جاری خورشیدی در کشت خشخاش ولایت هلمند نزدیک به ۳۴ درصد کاهش رونما شده است، ولی به نظر خانم نیازی این کافی نیست.

این نماینده ولایت هلمند در مجلس نمایندگان تاکید کرد که برای نجات مردم از خطر اعتیاد، باید برای حل مشکلات اجتماعی آنها نیز توجه شود.

مطالب مرتبط