کرزی: متهمان قتل مخدوم عبدالله به دادگاه معرفی شوند

نقشه ولایت تخار
Image caption تخار از ولایت های نسبتاً آرام افغانستان است که شورشیان در آن نفوذ چندانی ندارند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دستور داده است که متهمان پرونده قتل مخدوم عبدالله، رئیس هلال احمر ولایت تخار، در شمال این کشور، به مراجع قضایی معرفی شوند.

آقای عبدالله روز گذشته، ۶ قوس/آبان پس از ادای نماز عید در راه خانه اش در ولسوالی/فرمانداری کلفگان در پی تیراندازی سه مرد مسلح کشته شد.

مقامات ولایت تخار می گویند سه تن را به اتهام دست داشتن در قتل رئیس هلال احمر بازداشت کرده اند.

در اعلامیه ای که از سوی دفتر آقای کرزی منتشر شده، آمده است که او "از فرماندهان برجسته جهادی ولایت تخار بود که نزد مردم شهرت نیک داشت".

بر اساس این اعلامیه، آقای کرزی به مقامات محلی در تخار دستور داده است که عاملان بازداشت شده قتل آقای عبدالله برای تحقیقات بیشتر به مراجع قضایی معرفی شوند.

در این اعلامیه همچنین آمده است که رئیس جمهوری افغانستان با خانواده آقای عبدالله ابراز همدردی کرده است.

انگیزه قتل آقای عبدالله هنوز به درستی مشخص نیست، ولی مقامات محلی در تخار می گویند که عاملان قتل آقای عبدالله بر اساس "خصومت های شخصی" دست به قتل او زده اند.

ضیاءالدین محمودی، فرمانده پلیس تخار به بی بی سی گفت که این افراد با گروه های شورشی و مخالف دولت ارتباطی نداشته اند. تخار از ولایت های نسبتاً آرام در شمال افغانستان است که گروه های شورشی در آن نفوذ چندانی ندارند.

آقای محمودی گفت که یکی از افراد بازداشت شده، در اعترافات خود گفته که او به دلیل قتل عمویش در زمانی که آقای عبدالله فرمانده جهادی بود، دست به قتل او زده است.

فرمانده پلیس تخار افزود که افراد متهم در بازداشت پلیس است و آنها برای بازجویی بیشتر به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

قتل و ترور مقام های دولتی در افغانستان از چند سال به این سو هر از گاهی اتفاق افتاده است و حتی شماری از مقامات بلندپایه دولتی، از جمله چند وزیر و یک معاون آقای کرزی هم در چند سال گذشته ترور شده اند.

آقای کرزی برای بررسی برخی از این قتل ها، کمیسیون های ویژه ای را تعیین کرده است، اما تحقیقات این کمیسیون ها کمتر به نتیجه نرسیده و یا دست کم در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است.

زمستان گذشته شماری از بستگان و هواداران حاجی عبدالقدیر، معاون آقای کرزی در دولت انتقالی، که هفت سال پیش ترور شد، دست به راهپیمایی اعتراضی زدند.

معترضان به دلیل بی نتیجه ماندن بررسی پرونده قتل عبدالقدیر از دولت انتقاد کردند، اما به نظر می رسد هنوز هم بررسی این پرونده و پرونده های مشابه آن به نتیجه قطعی نرسیده است.

مطالب مرتبط