حمایت آمریکا از کنفرانس لندن درباره افغانستان

Image caption احتمال تقویت نیروهای خارجی در افغانستان افزایش پیدا کرده است

دولت آمریکا با صدور بیانیه ای از "کنفرانس لندن" که قرار است 28 ژانویه سال 2010 میلادی در پایتخت بریتانیا برای بررسی اوضاع افغانستان برگزار شود، پشتیبانی کرد.

کاخ سفید همچنین از طرح انتصاب احتمالی یک مقام سیاسی بلندپایه در امور افغانستان حمایت کرده است.

خبر برگزاری "کنفرانس لندن" روز شنبه (28 نوامبر) توسط گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، اعلام شد.

به گفته گوردون براون، این نشست در سطح وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان و کشورهایی که به افغانستان نیرو اعزام کرده اند، برگزار خواهد شد.

گوردون براون خواهان این شد که در کنفرانس لندن اهدافی مشخص برای حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در زمینه تقویت ارتش این کشور و مبارزه با فساد در نهادهای دولتی، تعیین شود.

نخست وزیر بریتانیا همچنین تاکید کرد که به موازات افزایش اقدام های نظامی نیروهای بین المللی در افغانستان، تلاش های سیاسی خارجی نیز در این کشور باید شدت یابد.

در همین رابطه، دولت آمریکا از طرح تعیین یک مقام سیاسی بین المللی در سطح فرمانده نیروهای بین المللی (آیساف) در افغانستان حمایت کرد.

فرماندهی نیروهای بین المللی تحت رهبری آمریکا هم اکنون برعهده ژنرال آمریکایی استانلی مک کریستال است که خواهان اعزام هزاران نیروی کمکی به افغانستان شده است.

آمریکا در حال حاضر حدود 68 هزار نیرو در افغانستان دارد.

انتظار می رود که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به زودی دستور اعزام حداقل 30 هزار نیروی دیگر به افغانستان را صادر کند.

بریتانیا نیز حدود نه هزار سرباز به افغانستان اعزام کرده است.

نخست وزیر بریتانیا گفته است که ارتش افغانستان در سال میلادی آینده باید به 50 هزار نفر افزایش پیدا کند.

مطالب مرتبط