تاثیر مشکلات تدارکاتی بر اعزام نیروهای تقویتی به افغانستان

Image caption کامیون های حامل مواد ضروری ناتو پی در پی مورد حمله شورشیان قرار می گیرد

روز سه شنبه (اول دسامبر)، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام خواهد کرد درباره راه رو به پیش در افغانستان چه تصمیمی گرفته است و به تقاضای ناتو برای اعزام چهل هزار سرباز بیشتر به آن کشور چگونه پاسخ می دهد.

در هفته گذشته، وزارت دفاع بریتانیا از مردم این کشور خواهش کرد از سربازان بریتانیایی در افغانستان در ایام عید کریسمس حمایت کنند اما برای آنها بسته ارسال نکنند.

یکی از دلایل اصلی این تقاضا، محدود بودن راه های انتقال مواد به نیروهاست. ارسال بسته، راه های انتقال مواد ضروری به نیروهای مستقر در افغانستان را، به ویژه آنهایی که در خطوط مقدم جبهه می جنگند، مسدود می کند.

همین موضوع، یکی از نگرانی های مهم فرماندهان غربی در افغانستان را برجسته می کند.

راه های انتقال مواد ضروری به نیروهای نظامی که ناتو هدایت آنها را برعهده دارد، محدود و تحت فشار است. تدارکاتی که از طریق گذرگاه خیبر پاکستان وارد جنوب افغانستان می شود، هدف حمله بوده است.

دسترسی به افغانستان همواره دشوار بوده و این کشور به لحاظ لجستیکی یک کابوس تلقی می شده است.

غرب در تلاش بوده است که راه های زمینی و هوایی دیگری را، مثلا از طریق روسیه و آسمانش، به سمت افغانستان باز کند. اما هر تصمیم آمریکا که منجر به اعزام سربازان بیشتر به افغانستان شود، باعث افزایش فشارها می شود.

اعزام سربازان بیشتر و حفظ آنها دردسر کمی نیست. در حال حاضر 100 هزار سرباز خارجی در افغانستان مستقرند که 68 هزار نفر از آنها آمریکایی هستند.

گفته می شود آقای اوباما درصدد است بیش از سی هزار سرباز دیگر به افغانستان اعزام کند. او ظاهرا امید دارد کشورهای دیگر عضو ناتو و همچنین آنهایی که عضو این پیمان نیستند نیز نیروهای خود را در افغانستان تقویت کنند.

برخی از این کشورها بعد از اعزام نیروهای بیشتر از سوی آمریکا، زود دست به کار خواهند شد.

اما فشار روی زنجیره انتقال مواد ضروری و تاسیسات نظامی خود افغانستان شاید باعث شود اعزام نیروها مرحله به مرحله و در طی یک سال صورت بگیرد.

البته، اعزام تدریجی نیروها همچنین راهی است برای آمریکا تا بتواند از طریق آن همچنان به نوعی بر دولت حامد کرزی نفوذ داشته باشد.

مطالب مرتبط