'۳۲ فرمانده' شورشیان افغان کشته و بازداشت شده اند

طالبان، عکس از آرشیو
Image caption شورشیان وابسته به گروه طالبان در افغانستان

نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان اعلام کرده که ظرف سه ماه گذشته هشت تن از فرماندهان ارشد شورشیان را کشته و ۲۴ نفر دیگر را بازداشت کرده اند.

در یک خبرنامه مشترک نیروهای بین المللی یاری امنیتی ـ آیساف ـ و نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا آمده است که این افراد از ۱۵ آگوست تا ۱۷ اکتبر گذشته در شرق افغانستان کشته و بازداشت شده اند.

آیساف گفته است که این افراد در "برنامه ریزی حملات مرگبار علیه افغانها، کارمندان دولت، نیروهای افغان و ائتلاف و همچنین قاچاق اسلحه و مواد منفجره و تهیه پول برای فعالیت های تروریستی" دست داشته اند.

بر اساس این خبرنامه، این افراد کشته شده اند: ملا فرید فاضل، کریم الله، ملا حسین، ملا عارف، صبغت الله، زبیر، فاضل واحد و عبدالغوث.

در این خبرنامه آمده است ملا فرید فاضل، که در ۲۳ آگوست در لوگر کشته شد، در سازمان دهی حملات مستقیم علیه نیروهای افغان و آیساف و ربودن دیوید رودز، خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز در نوامبر سال ۲۰۰۸ دست داشت.

نیروهای آیساف همچنین گفته اند که کریم الله، فرمانده طالبان در منطقه پل علم ولایت لوگر، در حمله به هتل پنج ستاره سرینا در کابل دست داشت و ملا حسین و ملا عارف در جاسازی بمب های کنار جاده ای و آدم ربایی دست داشتند.

در این خبرنامه همچنین آمده است که صبغت الله، فرمانده حزب اسلامی در شمال کابل، عبدالغوث معاون فرمانده سلفی ها در کنر و ملا فاضل واحد، فرمانده طالبان در کنر بود و زبیر فرمانده دیگر طالبان در پکتیکا بود.

در خبرنامه این از افراد به عنوان فرماندهان و افراد عمده شورشیان نام برده شده که همه بازداشت شده اند: "سیف الرحمان، میاکی خان، عتیق الله، صالح جان، دولت خان، رحیم داد، لطف الله، کریم شاه خان، بهرام جان ملگری، قاری عبدالرحمان، محمد داوود، ملا کریم، متیع الله، سید بشیر، فریدون، فرهاد، گل نسیم، حاجی زلمی، لیث خان، طلا خان، نور آغا و معروف خان."

نیروهای آیساف گفته اند که شماری از این افراد فرماندهان طالبان، برخی از افراد عمده حزب اسلامی و برخی دیگر با شبکه جلال الدین حقانی و گروه سلفی ها مرتبط بوده اند.

این خبر در حالی اعلام می شود که اخیراً حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به مناسبت عید قربان از شورشیان مخالف دولت دست از جنگ بردارند و به زندگی عادی برگردند.

اما گروه طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، که از گروههای عمده مخالف دولت شمرده می شوند، گفته اند که با دولت افغانستان گفتگو نخواهند کرد.

مطالب مرتبط