'بریتانیا ۵۰۰ سرباز دیگر به افغانستان اعزام می کند'

سربازان بریتانیایی در افغانستان
Image caption بریتانیا در حال حاضر حدود نه هزار سرباز در افغانستان دارد

وزیر دفاع بریتانیا گفته است که نیروهای مسلح این کشور برای اعزام ۵۰۰ سرباز جدید به افغانستان وسائل و تجهیزات مورد نیاز را در اختیار دارد.

در حال حاضر بریتانیا حدود ۹ هزار سرباز در افغانستان دارد و پیش از این انتقادهایی در داخل بریتانیا وجود داشت که این نیروها تجهیزات کافی، از جمله هلیکوپتر ندارند.

انتظار می رود که گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا تایید کند که این موضوع و سه شرط دیگر پیش از فرستادن نیروهای بیشتر به افغانستان عملی شود.

این اظهارات باب اینزورت، وزیر دفاع بریتانیا یک روز پیش از اعلام اعزام نیرو به افغانستان از سوی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا صورت گرفته است.

قرار است فردا رئیس جمهوری آمریکا اعزام دست کم ۳۰ هزار سرباز تازه نفس آمریکایی را به افغانستان اعلام کند. او ظرف سه ماه گذشته با مشاوران ارشد خود در این مورد گفتگو کرده است.

پیش از این ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده آمریکایی نیروهای سازمان ناتو در افغانستان درخواست اعزام حدود ۴۰ هزار سرباز تازه نفس به این کشور را مطرح کرده بود.

وزیر دفاع بریتانیا همزمان با تایید این که نیروهای بریتانیایی در افغانستان تجهیزات کافی در اختبار دارند، گفت که برای برآوردن شرایطی که از طرف نخست وزیر اعلام شده، کارهای زیادی انجام شده است.

علاوه بر موضوع تهیه تجهیزات کافی، آقای براون در ماه اکتبر گذشته گفته بود که متحدان ناتو باید برای فرستادن سربازان بیشتر به افغانستان موافقت کنند تا بار جنگ به طور مساویانه میان آنها تقسیم شود.

او از حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نیز خواسته بود که تعهد کند که نیروهای بیشتر محلی را آموزش می دهد، تا در کنار سربازان غربی بجنگند.

آقای براون همچنین روز شنبه، ۲۸ نوامبر، به بی بی سی گفت که جامعه جهانی اهدافی را برای آقای کرزی برای آموزش ۵۰ هزار سرباز افغان و همچنین مبارزه با فساد در این کشور تعیین خواهد کرد.

نخست وزیر بریتانیا افزود که این موضوع ممکن است در کنفرانس بین المللی که در اوایل سال آینده میلادی درباره افغانستان در لندن مطرح شود و آقای کرزی متعهد به اجرای آن خواهد شد.

آقای براون همچنین گفت: "آنچه را که ما می خواهیم این است که فشار سیاسی با فشار نظامی، که در حال حاضر در باره آن موافقت می کنیم، مطابقت داشته باشد."

مطالب مرتبط