500 مورد ابتلا به بیماری ایدز در افغانستان ثبت شده است

Image caption بیشتر بیماران مبتلا به ایدز در میان معتادان مواد مخدر دیده شده است

هم زمان با روز جهانی مبارزه علیه بیماری ایدز، وزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان اعلام کرده است که شیوع این بیماری در افغانستان در سطح بسیار پاین قرار دارد. به گفته این وزارت بیش از 500 مورد ابتلا به بیماری ایدز در افغانستان به ثبت رسیده است.

مقامات در افغانستان می گویند احتمالا دو تا سه هزار نفر دیگر هم در افغانستان مصاب به این بیماری هستند. بیشتر موارد ابتلا به بیماری ایدز در افراد معتاد به مواد مخدر دیده شده است. وزارت صحت عامه هشدار داده است که در صورت عدم مبارزه جدی با مواد مخدر، بیماری ایدز در افغانستان افزایش خواهد یافت. مقامات وزارت صحت افغانستان همچنان می گویند، عدم آگاهی مردم در مورد راه های گسترش بیماری ایدز و انتقال ویروس اچ آی وی، یکی دیگر از دلایلی گسترش این بیماری است.

بسیاری از مردم در افغانستان باور دارند که بیماری ایدز تنها از طریق روابط جنسی با افراد متبلا به این بیماری به افراد دیگر منتقل می شود، از این رو به سادگی حاضر نمی شوند به مراکزی که برای کمک به افراد مصاب به این بیماری ایجاد شده مراجعه کنند.

عدم رعایت اصول و معیار های بهداشتی در سلمانی ها و شماری از مراکز درمانی، از دیگر دلایلی افزایش موارد انتقال ویروس اچ آی وی به حساب می آید.

استفاده از سرنگ های آلوده که شماری از افراد معتاد از آن استفاده می کنند، از دیگر راه های انتقال ویروس اچ آی وی است.

وزارت بهداشت افغانستان تلاش دارد با راه اندازی مراکز ثبت افراد مبتلا به بیماری ایدز، از یک طرف شمار افراد مبتلا به این بیماری را مشخص کند و از طرف دیگر داروی رایگان را در اختیار این افراد قرار دهند.

در سالهای اخیر آگهی دادن در مورد بیماری ایدز از طریق رسانه ها، مساجد و همچنین چاپ و پخش پوسترهای تبلیغاتی در سطح شهر افزایش یافته است.

بر اساس گزارشها حدود 33 ملیون انسان در جهان مصاب به این بیماری اند که ازمیان بیش از هشت میلون آنها نوجوانان هستند.

بیش از 15 ملیون از افراد مبتلا به این بیماری زنان هستند و بقیه افراد مبتلا به این بیماری کسانی هستند که کمتر از 15 سال دارند.

و

مطالب مرتبط