اوباما جزییات استراتژی افغانستان را برای کرزی توضیح داد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا
Image caption کرزی و اوباما حدود یک ساعت با هم صحبت کرده اند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در آستانه اعلام رسمی استراتژی جدید خود در مورد افغانستان، با حامد کرزی، همتای افغان خود گفتگو کرده است.

دفتر رئیس جمهور کرزی گفت که این گفتگو از طریق ویدئو کنفرانس انجام شده و آقایان کرزی و اوباما، حدود یک ساعت در این مورد با هم صحبت کرده اند.

انتظار می رود آقای اوباما تا ساعاتی دیگر، طی سخنانی با ارایه جزییات استراتژی جدید خود در مورد افغانستان، تصمیم به اعزام حدود سی هزار سرباز دیگر به این کشور را اعلام کند.

روز دوشنبه، گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا نیز اعلام کرد که پنجصد سرباز اضافی به افغانستان می فرستد.

شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان در حال حاضر به حدود شصت و هشت هزار نفر می رسد.

استراتژی جدید آمریکا در مورد افغانستان در شرایطی اعلام می شود که در داخل ایالات متحده، مخالفت افکار عمومی با مشارکت در جنگ افغانستان رو به افزایش بوده است.

افزایش تلفات نظامیان خارجی در افغانستان و برخی نگرانی ها در مورد چگونگی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ماه آگوست، بر استراتژی آمریکا در قبال افغانستان تاثیر گذاشته است.

اوایل سال جاری، فرمانده ارشد آمریکایی در افغانستان هشدار داد که اگر آمریکا تعداد سربازان خود را در این کشور افزایش ندهد، در مبارزه علیه شورشیان مسلح موفق نخواهد شد.

ژنرال استنلی مک کرستال خواستار اعزام واحدهای جدیدی متشکل از چهل هزار سرباز به افغانستان شد اما انتظار می رود باراک اوباما اعزام سی هزار نفر را اعلام کند.

گفته شده که رئیس جمهوری آمریکا در مورد برنامه های خود در افغانستان روز دوشنبه با رهبران چندین کشور گفتگو کرد.

مطالب مرتبط