باراک اوباما استراتژی جنگ افغانستان را تشریح کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا
Image caption اوباما دهم دسامبر در اسلو، پایتخت نروژ، جایزه صلح نوبل 2009 را دریافت خواهد کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، طی نطقی اعلام کرد که بر اساس منافع حیاتی ایالات متحده سی هزار نیروی کمکی به افغانستان اعزام می کند.

او سه شنبه (1 دسامبر) در دانشکده افسری "وست پوینت" که در ایالت نیویورک واقع است، نطقی درباره جنگ افغانستان ایراد کرد.

به گفته باراک اوباما، از اوایل سال 2010 میلادی روند اعزام این نیروها آغاز شود. رئیس جمهوری آمریکا همچنین متحدان کشورش را به اعزام نیروی بیشتر به افغانستان فراخواند.

او گفت: " حال ما باید متحد شویم تا این جنگ را بطور موفقیت آمیز خاتمه دهیم، چرا که نه تنها اعتبار سازمان پیمان آتلانتیک شمالی- ناتو- بلکه امنیت کشورهای متحد ما و امنیت دنیا در مخاطره است."

نیروهای کمکی بسیار سریع تر از آنچه که پیش بینی می شد، یعنی در ظرف شش ماه در افغانستان مستقر خواهند شد.

آقای اوباما در نظر دارد که روند خروج نیروها از افغانستان پیش از پایان دوره ریاست جمهوری اش در سال 2012 میلادی، آغاز خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت که از ماه ژوئیه سال 2011 میلادی روند خروج نیروها از افغانستان را آغازخواهد شد.

نیروهای آمریکایی بر نابودی شبکه القاعده، تضعیف شورشیان طالبان و آموزش هرچه سریع تر نیروهای پلیس و ارتش افغانستان تمرکز خواهند کرد.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که ایالات متحده قصد حضور نامحدود در افغانستان را ندارد و می خواهد که به یک دوره طولانی جنگ و سختی مردم افغانستان پایان دهد.

او این نظر که افغانستان ویتنام دیگری برای آمریکا خواهد شد را رد کرد و گفت که 43 کشور در افغانستان نیرو دارند و شورشیان طالبان از حمایت اکثریت مردم برخوردار نیستند.

نظر منتقدان

بسیاری از منتقدان باراک اوباما در حزب جمهوریخواه از جمله سناتور جان مک کین، رقیب انتخاباتی او، با تعیین جدول زمانی خروج این نیروها از افغانستان مخالفند، هرچند این منتقدان جمهوریخواه از اعزام قوای کمکی حمایت می کنند.

اما تعدادی از اعضای بانفوذ حزب باراک اوباما یعنی حزب دموکرات در کنگره طی هفته های گذشته نسبت به موثر بودن استراتژی او در قبال افغانستان ابراز تردید کرده اند.

برخی از هم حزبی های باراک اوباما در کنگره همچنین نگران هزینه رو به افزایش جنگ در افغانستان هستند.

بر اساس برآورد دولت آمریکا، اعزام حدود سی هزار نیروی دیگر، حداقل 30 میلیارد دلار در سال برای آمریکا هزینه خواهد داشت.

این در حالیست که کسری بودجه آمریکا از مرز یک تریلیون دلار گذشته است و برخی از دموکرات ها در کنگره می گویند که هزینه جنگ افغانستان باید با افزایش مالیات بر مردم طبقه مرفه تامین شود.

رئیس جمهوری آمریکا پس از حدود سه ماه بررسی های فشرده تصمیم به اعزام نیروی کمکی به افغانستان گرفته است.

این دومین بار است که او با اعزام هزاران نیروی کمکی به افغانستان موافقت کرده است.

به این ترتیب تا حدود شش ماه دیگر، تعداد نیروهای آمریکا در افغانستان به حدود 100 هزار نفر خواهد رسید.

بریتانیا اعلام کرده است که 500 نیروی دیگر به افغانستان اعزام خواهد کرد.

اما یک مشاور ارشد نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، گفته است که فرانسه بجای اعزام واحدهای رزمی به افغانستان، نیروهایی برای آموزش نظامیان افغان به این کشور اعزام خواهد کرد.

مطالب مرتبط