افغانستان از استراتژی جدید آمریکا استقبال کرد

رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه افغانستان
Image caption آقای اسپنتا از برنامه "خروج تدریجی" آمریکا از افغانستان استقبال کرد

وزیر خارجه افغانستان از استراتژی جدید باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مورد افغانستان استقبال کرده و آن را طرحی "در راستای انتظارات مردم و حکومت افغانستان" دانسته است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد که کشورش تا شش ماه آینده سی هزار سرباز جدید به افغانستان می فرستد، اما او هشدار داد که روند خروج نظامی آمریکا از افغانستان تا هجده ماه دیگر آغاز خواهد شد.

آقای اوباما گفت که این مدت، فرصت خوبی برای نیروهای داخلی افغانستان خواهد بود تا از آموزشهای لازم برخوردار شده و مسئولیت امنیت کشورشان را به شکل مستقل برعهده بگیرند.

رئیس جمهوری آمریکا برای اعلام استراتژی جدید خود در مورد افغانستان، از سه ماه به این سو مشغول مشوره و رایزنی با مشاوران ارشد خود بوده است.

آقای اوباما روز گذشته با حامد کرزی، همتای افغان خود صحبت کرده و او را در جریان جزییات این استراتژی قرار داد.

ژنرال استنلی مک کرستال، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان نیز با استقبال از استراتژی تازه آمریکا گفته است که حالا به او "ماموریت روشن نظامی" و منابع لازم داده شده است.

'فرصت خوب'

رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه افغانستان که پس از سخنرانی باراک اوباما، در یک کنفرانس خبری در کابل صحبت می کرد، اعلامیه آقای اوباما را "برای منطقه و افغانستان و آینده روابط میان دو کشور نهایت مهم" تلقی کرد.

آقای اسپنتا گفت که تاکید رئیس جمهور اوباما به مسئولیت پذیری بیشتر افغانها در مورد آینده کشورشان و حمایت آمریکا از این روند، چیزی بود که حکومت و مردم افغانستان انتظار آن را داشتند.

او گفت: "ما فکر می کنیم رئیس جمهور اوباما با این سخنرانی، یک بار دیگر به صورت بسیار روشن بر تعهد ایالات متحده آمریکا (در قبال افغانستان) تاکید کرد. (این سخنرانی) در همان راستایی بود که حکومت و مردم افغانستان انتظار داشتند، به خصوص اینکه کمک به ما افغانها که بلاخره ما باید خود مسئولیت برعهده بگیریم تا مهمانان بتوانند به زودترین فرصت و به سلامت به خانه های خود برگردند."

آقای اسپنتا همچنین از تعین زمانبندی برای آغاز خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان که از سوی رئیس جمهور اوباما، تا هجده ماه دیگر تعیین شده، استقبال کرد.

Image caption آقای اوباما گفت تا هجده ماه دیگر خروج تدریجی سربازان خود از افغانستان را آغاز می کند

او گفت: "من شخصا نگرانی در این مورد ندارم، هجده ماه فرصت خوبی است برای ما و در ضمن، ما بلاخره باید روند افغانیزه کردن امنیت و دولت سازی را سرعت ببخشیم ."

اما آقای اسپنتا تاکید کرد که کاهش حضور نظامی آمریکا در افغانستان در فاصله هجده ماه، "کاهش آنی" نیست و "مطابق با نیازهای امنیتی" صورت خواهد گرفت.

'حساسیت'

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود که در یک اکادمی نظامی در نیویورک ارایه کرد، گفت: "من به این نتیجه رسیده ام که اعزام سی هزار سرباز دیگر آمریکایی به افغانستان در جهت تامین منافع حیاتی ملی ما است."

او افزود: "نیروهای ما پس از هجده ماه به تدریج به کشور بازخواهند گشت."

آقای اوباما گفت از حساسیت این تصمیم آگاه است. وی گفت: "این تصمیم را می گیرم چون قانع شده ام که امنیت ما در افغانستان و پاکستان در مخاطره است."

او افزود: "این کانون افراط گرایی خشونت باری است که القاعده دنبال می کند."

آقای اوباما ضمن درخواست از متحدان آمریکا برای اعزام سربازان بیشتر گفت: "برخی از قبل سربازان بیشتری اعزام کرده اند، و ما مطمئن هستیم که در روزها و هفته های آینده سربازان بیشتری اعزام خواهند شد."

او افزود: "در افغانستان، دوستان ما (متحدان آمریکا) در کنار ما جنگیده اند، خونشان بر زمین ریخته شده و کشته داده اند. حالا ما باید برای پایان موفقیت آمیز این جنگ در کنار هم قرار گیریم. چون آنچه در معرض خطر است نه فقط آزمونی برای اعتبار ناتو - بلکه امنیت همه متحدان ما و امنیت عمومی جهان است."

مطالب مرتبط