آمادگی ناتو برای اعزام نیروی بیشتر به افغانستان

اناس راسموسن
Image caption نشانه های اولیه حاکی از این است که اعضای ناتو بتوانند تعداد نیروهای خود در افغانستان بیشتر از 5000 که دیروز اعلام شد افزایش دهند

شماری از کشور های عضو ناتو اعلام کرده اند که نیروهای بیشتری را به افغانستان اعزام خواهند کرد.

روز گذشته اناس راسموسن دبیر کل ناتو در بروکسل مقر این سازمان، اعلام کرد که اعضای ناتو احتمالا 5000 نیروی بیشتر به افغانستان اعزام خواهند کرد اما خبرنگار بی بی سی در بروکسل مقر پیمان آتلانتیک شمالی می گوید امروز صحبت از اعزام نیروهای بیشتر است و این احتمال وجود دارد که اعزام 10 هزار نیروی بیشتر به افغانستان تعهد شود.

تا حال ایتالیا اعلام کرده که 1000 سرباز بیشتر به افغانستان اعزام خواهد کرد.

گزارشها از ایتالیا حاکی است که این کشور 1000 سرباز اضافی به افغانستان اعزام می کند.

لیناتسیو دی روسا، وزیر دفاع ایتالیا در گفتگو با یک روزنامه گفت که 1000 سرباز ایتالیایی در نیمه دوم سال آینده میلادی به افغانستان اعزام خواهند شد.

در حال حاضر شمار نیروهای ایتالیایی در افغانستان به 2800 تن می رسد.

پولند (لهستان) نیز اعلام کرده است که 600 سرباز تازه نفس به افغانستان اعزام خواهند کرد. مقامات اسپانیا نیز از افزایش 200 سرباز دیگر سخن گفته اند.

شماری از کشور هایی که عضو ناتو نیستند نیز برای اعزام نیرو اعلام آمادگی کرده اند. گرجستان و کره جنوبی از جمله این کشور ها هستند.

در همین حال بریتانیا نیز 500 سرباز اضافی به افغانستان اعزام خواهد کرد. بریتانیا در حال حاضر بیشتر از 9000 نیرو در افغانستان دارد که عمدتا در ولایت نا آرام هلمند مستقر هستند.

شماری دیگر از کشور های عضو ناتو، از جمله فرانسه و آلمان نیز اعلام کرده اند که آنها نیز شمار نیروهای خود را در افغانستان افزایش خواهند داد اما شمار آن را بعد از کنفرانس افغانستان در لندن که قرار است در ماه جنوری ( ژانویه) برگزار شود، مشخص خواهند کرد.

Image caption شماری از کشور عضو در حالی که گفته اند نیروهای خود در افغانستان را افزایش خواهند داد اما اعلام کرده اند که شمار آن را بعد از اجلاس افغانستان در لندن مشخص خواهند کرد

دو روز پیش وقتی باراک اوباما اعلام کرد که 30 هزار نیروی تازه نفس به افغانستان اعزام خواهد کرد، از کشورهای عضو ناتو نیز خواست، تا شمار نیروهای خود را در افغانستان افزایش دهند.

نیروهای تازه نفس آمریکا قرار است در نیمه اول سال جدید میلادی به افغانستان اعزام شوند.

اجلاس ناتو در برکسل نشان می دهد که ظاهرا تصمیم رئیس جمهوری آمریکا، مبنی بر افزایش نیرو در افغانستان با استقبال کشور های عضو ناتو مواجهه شده است.

دولت افغانستان نیز روز گذشته ای تصمیم آقای اوباما استقبال کرد مخصوصا به این دلیل که در استراتژی تازه آقای اوباما طرحی برای خروج این نیروها از افغانستان نیز در نظر گرفته شده است.

اما طالبان روز گذشته در واکنش به افزایش نیروهای آمریکا در افغانستان اعلام کرد که آنها مقاومت خود علیه این نیروها را افزایش داده و آماده نبرد با آنها هستند.

انتظار می رود با گرم شدن هوا در افغانستان سال سخت و تعیین کننده ای برای هر دوطرف جنگ، آغاز شود.

مطالب مرتبط