تلاش برای کسب حمایت خارجی از سیاست اوباما در افغانستان

اوباما
Image caption دولت آمریکا در صدد جلب حمایت از استراتژی جدید اوباماست

مقامات آمریکایی تلاش برای کسب حمایت بین المللی از طرح جدید رئیس جمهوری این کشور در مورد افغانستان را آغاز کرده اند و یک مقام ایرانی این طرح را فاقد کارآیی توصیف کرده است.

در پی سخنرانی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در مورد چشم انداز مشارکت در تلاش برای استقرار امنیت در افغانستان از جمله با اعزام سی هزار نیروی نظامی بیشتر به آن کشور، نمایندگان ایالات متحده با وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - دیدار و گفتگو می کنند.

جلسه وزیران خارجه چهل و سه کشور عضو ناتو روز پنجشنبه، 3 دسامبر (12 آذر/قوس) در بروکسل، پایتخت بلژیک، برگزار می شود و دولت آمریکا انتظار دارد سایر کشورهای عضو این سازمان با اعزام واحدهای نظامی جدیدی متشکل از دست کم پنج هزار نفر به افغانستان موافقت کنند.

نماینده افغانستان نیز در اجلاس ناتو حضور خواهد داشت و احتمالا در مورد اقدامات مورد نظر دولت برای افزایش کارآیی تشکیلات دولتی در راستای مبارزه با شورشیان و بهبود شرایط زندگی مردم توضیحاتی را در اختیار سایر شرکت کنندگان قرار خواهد داد.

تصمیم آقای اوباما در اعزام نفرات بیشتر به افغانستان در حالی اتخاذ شد که مشارکت نظامی ایالات متحده در جنگ چند ساله علیه شورشیان طالبان، همراه با تلفات نظامی و هزینه های قابل توجه این جنگ برای آمریکاییان، باعث کاهش حمایت افکار عمومی آن کشور از این جنگ شده است.

در عین حال، دولت آمریکا تاکید داشته است که غلبه بر اسلامگرایان افراطی القاعده و طالبان در افغانستان نه تنها برای ثبات منطقه بلکه امنیت شهروندان آمریکایی در داخل این کشور نیز جنبه حیاتی دارد.

تصمیم به اعزام نیروی بیشتر به افغانستان، که تعداد نظامیان آمریکایی در آن کشور را به بیش از یکصد هزار تن افزایش می دهد، در اجرای آنچه که استراتژی جدید دولت آمریکا در افغانستان خوانده می شود به اجرا گذاشته خواهد شد.

هدف از این اجرای این استراتژی، که در اصل توسط فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان توصیه شده، تسریع پیروزی بر شورشیان همزمان با حفاظت از غیرنظامی افغان و کاهش تلفات آنان در جریان درگیری های نظامی است.

آقای اوباما همزمان با اعلام اعزام نظامیان بیشتر به افغانستان، گفت که نیروهای آمریکایی در نظر ندارند برای همیشه در افغانستان باقی بمانند و انتظار می رود خروج تدریجی از این کشور از حدود هجده ماه دیگر آغاز شود.

ناخرسندی داخلی و جلب حمایت خارجی

پیش از اجلاس وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو در روز جمعه، دبیرکل این سازمان وعده داده بود که سایر کشورهای عضو در خلال روزهای آینده، تصمیم خود در مورد اعزام دست کم پنج هزار نیروی بیشتر را اعلام دارند.

Image caption آمریکا غلبه بر شورشیان را مستلزم افزایش حضور نظامی ناتو می داند

در عین حال، برای بسیاری از این کشورها، ادامه حضور نظامی در افغانستان با ناخرسندی افکار عمومی همراه بوده و تصمیم به اعزام نیروهای بیشتر می تواند به افزایش دشواری های سیاسی منجر شود.

در حالیکه ناخرسندی آمریکاییان از چگونگی جنگ افغانستان دلیل احتیاط دولت آقای اوباما در گسترش تعهدات این کشور در افغانستان تلقی می شود، مخالفت با حضور نظامی در افغانستان در برخی از کشورهای عضو ناتو به مراتب بیشتر است.

پس از آمریکا، بریتانیا تامین کننده بخش اعظم نیروهای عملیاتی در جنگ افغانستان است و در ماه های اخیر، افزایش تلفات این نیروها انتقاداتی را در این کشور در پی داشته، با اینهمه، دولت بریتانیا تلویحا اعزام حدود پانصد نظامی دیگر به افغانستان را در حمایت از استراتژی تقویت نظامی در جنگ علیه شورشیان افغان را مورد تایید قرار داده است.

برخی منابع گفته اند که اظهارات دبیرکل ناتو در مورد افزایش نظامیان این سازمان در افغانستان به معنی آن نیست که نیروهای تازه نفس به این کشور اعزام خواهند کرد.

تعدادی از این کشورها واحدهایی را برای حفظ امنیت در جریان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به آن کشور فرستاده بودند و انتظار می رود که با تغییر ماموریت این افراد، حضور آنان در افغانستان تمدید شود.

همزمان، استراتژی باراک اوباما در داخل آمریکا نیز با انتقاداتی مواجه شده است.

اگرچه رئیس جمهوری پیش از این سخنرانی کوشیده بود حمایت اعضای کنگره این کشور را جلب کند، اما ظاهرا از نظر برخی از نمایندگان، بخش هایی از استراتژی جدید به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.

کمیته نیروهای مسلح ایالات متحده مجلس سنای آمریکا با احضار رابرت گیتس و هیلاری کلینتون، وزیران دفاع و امور خارجه، و دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح، به بررسی جنبه های سخنان رئیس جمهوری پرداخت.

در این جلسه، سناتور جان مک کین، از حزب جمهوریخواه، گفت که پیش بینی آغاز خروج نیروهای آمریکایی تا ژوئیه سال 2011 عملی به نظر نمی رسد و در عین حال، به گفته او، پیام نادرستی را هم برای دوست و هم دشمن ارسال می دارد.

وزیران خارجه و دفاع در پاسخ گفتند که عملی شدن وعده خروج نظامی از افغانستان در تاریخی که آقای اوباما ذکر کرده به وجود شرایط مناسب بستگی خواهد داشت و در پاسخ به انتقاد از ادامه حضور نظامی آمریکا در افغانستان نیز تاکید کردند که بی ثباتی در افغانستان تهدیدی مستقیم را متوجه امنیت آمریکا خواهد کرد.

واکنش ایران

در تهران منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، در مورد تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای اعزام نیروی بیشتر به افغانستان گفت که "افزایش نیرو در افغانستان موجب باز شدن گره بحران آن کشور نخواهد شد."

وی افزود که "ما اعتقاد داریم که احترام به حق حاکمیت مردم و موسسات افغانی ناشی از آرای مردم و واگذاری سرنوشت سیاسی به مردم افغانستان راه حل واقعی این کشور است."

اگرچه جمهوری اسلامی با رژیم سابق طالبان در افغانستان روابط دوستانه ای نداشت اما از حضور نظامی غرب در افغانستان و همچنین عراق نیز ابراز ناخرسندی کرده است.

مطالب مرتبط