کرزی: با رهبر طالبان گفتگو می کنم

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی خواستار حمایت جامعه جهانی برای آغاز گفتگو با رهبر طالبان شده است

پس از اعلام راهبرد تازه آمریکا در مورد افغانستان، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که مایل است با ملا عمر، رهبر طالبان گفتگو کند.

باراک اوبا رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه، ۱۰ قوس/آذر، اعلام کرد که پس از افزایش ۳۰ هزار نفری سربازان آمریکایی در افغانستان، خروج این نیروها از افغانستان را تا ۱۸ ماه دیگر آغاز خواهد شد.

گروه طالبان در واکنش به اعلام این استراتژی بر موضع گذشته خود مبنی بر ادامه شورش در برابر نیروهای دولتی و خارجی در افغانستان تاکید کرده است.

آقای کرزی در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتد پرس گفته که برای اجرای طرح گفتگو و مصالحه با رهبر طالبان نیازمند حمایت جامعه جهانی، به ویژه آمریکا است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان که در سال های اخیر بارها موضوع گفتگو با رهبران گروه طالبان و حزب اسلامی را مطرح کرده، بار دیگر گفته است که آمادگی دارد تا با رهبر طالبان گفتگو کند.

با اینهمه، این نخستین بار است که رئیس جمهوری افغانستان خواستار حمایت جامعه جهانی برای آغاز گفتگو با رهبر شورشیان طالبان شده است.

آقای کرزی پیش از این هم طالبان را به عنوان "برادران" خود یاد کرد و از آنان خواست به روند آشتی بپیوندند و به زندگی عادی بازگردند.

رئیس جمهوری افغانستان در سخنان خود به مناسبت عید قربان، تاکید کرد که موضوع گفتگو با طالبان را تا زمانی که این امر محقق نشده است، بازهم مطرح خواهد کرد.

در مقابل، طالبان پیش از این بارها موضوع مصالحه و گفتگو با دولت افغانستان را تا زمان خروج کامل نیروهای خارجی مستقر در این کشور منتفی دانسته اند.

آقای کرزی در گفتگو با آسوشیتد پرس گفته است که "بخشی هایی از جامعه جهانی" به تلاشهای او برای آغاز گفتگو با شورشیان را "آسیب" رسانده است اما در این مورد توضیح نداد.

رئیس جمهوری افغانستان افزود برای تامین صلح در کشور، آوردن طالبان به پای میز مذاکره ضروری است و تاکید کرد که مشکل تروریسم و افراطگرایی تنها از راه نظامی حل نخواهد شد. با این حال، بسیاری از کارشناشان بر این نظر اند که همانطور که طرح گفتگو با طالبان پیش از به نتیجه محسوسی نرسیده است، بعید است این بار از سوی شورشیان مخالف دولت مرکزی جدی گرفته شود و به نتیجه ای برسد.

به گفته آنان، تا زمانی که طالبان و متحدان آنان به کسب قدرت از طریق مقابله مسلحانه با دولت افغانستان و حامیان بین المللی آن امید داشته باشند، انتظار نمی رود از مصالحه با دولت و روی آوردن به فعالیت های سیاسی به جای اقدامات نظامی استقبال کنند.

مطالب مرتبط