دولت افغانستان حضور بن لادن در این کشور را تکذیب کرد

اسامه بن لادن
Image caption گفته می شود بن لادن در منطقه ای بین افغانستان و پاکستان مخفی است

یکی از سخنگویان رئیس جمهوری افغانستان ادعای یک عضو طالبان مبنی بر حضور اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده در این کشور را به شدت تکذیب کرده است.

یک عضو بازداشت شده گروه طالبان در پاکستان اخیراً گفته که بن لادن در ولایت غزنی، در جنوب شرق افغانستان است و یک دوست مورد اعتماد او رهبر القاعده را در این آنجا دیده است.

عضو بازداشتی طالبان مدعی است که پیش از حملات یازده سپتامبر ملاقات های مکرری با اسامه بن لادن داشته است.او می گوید اوایل سال جاری نیز یکی از دوستانش ترتیب ملاقات مجدد او با بن لادن را داده است:

"در ژانویه و یا فوریه 2009 من یکی از دوستانم را دیدم که می گفت از دیدار شیخ اسامه آمده و می تواند مرا پیش او ببرد."

وی می افزاید شخص واسطه یکی از اعضای قبیله محسود است که مسئول ملاقاتهای اعضای القاعده مستقر در خارج با اسامه بن لادن است.

به گفته این فرد دستگیر شده اسامه بن لادن "در یک جا نمی ماند" و مدام در حال تغییر محل اختفای خود است. او گفته است شخص واسطه از غزنی می آمد و احتمالا اسامه بن لادن نیز در آنجا مخفی بوده است.

ولایت غزنی در شرق افغانستان واقع است و حضور طالبان در آن قوی تر شده است.

دو روز پیش یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان نیز در یک کنفرانس خبری در لندن حضور اسامه بن لادن در خاک پاکستان را رد کرده بود.

سیامک هروی، از سخنگویان رئیس جمهوری افغانستان، به بی بی سی گفت که هیچ دلیلی برای حضور اسامه بن لادن در داخل افغانستان وجود ندارد و او "به هیچ وجه در افغانستان نیست".

آقای هروی گفت: "در این جا (افغانستان) عملیات نیروهای افغانستان، نیروهای ائتلاف بین المللی و سازمان ناتو به حدی است که اسامه در هیچ جای افغانستان نمی تواند پناهگاهی داشته باشد."

او افزود: "مهمترین مساله این است که در افغانستان هیچ همکاری برای اسامه وجود ندارد. در این جا کسی نیست که با او همکاری کند و به او پناه بدهد و از او حفاظت کند."

به نظر آقای سیامک، اسامه بن لادن در مناطق قبایلی پاکستان به سر می برد. او افزود: "دلایلی که ما برای حضور او در پاکستان داریم این است که در آن جا پناهگاه های مطمئینی برای او وجود دارد و محافلی (در پاکستان) هستند که با او همکاری می کنند."

اما مقامهای دولت پاکستان همواره حضور رهبر گروه القاعده را در این کشور رد کرده اند.

اسامه بن لادن پس از حادثه پازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی به برجهای مرکز تجارت جهانی و وزارت دفاع آمریکا پنتاگون، و حمله آمریکا و متحدان آن به افغانستان، پنهان شد و گفته می شود که همواره محل اختفای خود را تغییر می دهد.

یافتن مرده یا زنده بن لادن از اهداف اصلی حضور سربازان و ماموران اطلاعاتی آمریکایی در افغانستان است و ظرف هشت سال گذشته این نیروها نتوانسته اند که محل اختفای او را پیدا کنند.

آمریکا ۲۵ میلیون دلار را برای سر رهبر گروه القاعده جایزه تعیین کرده است.

مطالب مرتبط