روزنامه های کابل: شنبه ۱۴ قوس

اعلام آمادگی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای گفتگو با رهبر طالبان و راهبرد تازه آمریکا در مورد افغانستان، از موضوع های عمده مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود با اشاره به سخنان اخیر آقای کرزی در باره گفتگو با طالبان، نوشته که سیاست مصالحه با آنان، به دلیل "مطالبات انعطاف ناپذیر و ابعاد ایدئولوژیک" آن در عمل "ناممکن" است.

نویسنده اعلام آمادگی آقای کرزی برای گفتگو را "نوعی برخورد با شماتت با تروریستان" خوانده و افزوده که وقتی که رئیس جمهوری خود برای گفتگو با شورشیان اعلام آمادگی می کند، موضع دولت "به شدت تضعیف" می شود و این امر موضع طالبان را از لحاظ سیاسی تقویت می کند.

سرمقاله نویس افغانستان در ادامه پیشنهاد کرده که بهتر است گفتگو با طالبان بر اساس یک عمل استراتژیک و مواضع قوی و شفاف صورت گیرد تا آنها با "فرایند استحاله" مواجه شوند. به نظر نویسنده، اعلام آمادگی رئیس جمهوری روند گفتگو را به صورت "استراتژیک و استحاله ای" در سطوح مختلف ناممکن می سازد.

باختر اما با توجه به همین موضوع نوشته که در حال حاضر امکان موفقیت سیاست مصالحه با طالبان "به دلیل حمایت بین المللی و تاکید آمریکا و بریتانیا برای مذاکره با طالبان"، افزایش یافته است.

نویسنده مطلب اما ابراز تردید کرده است که پاکستان از این سیاست "حمایت صادقانه" کند. به نظر نویسنده، پاکستان از نفوذی که در میان طالبان دارد، تلاش می کند برای تامین "منافع استراتژیک" خود استفاده کند.

باختر سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان، آی اس آی، را "بخشی از مشکل" خوانده و افزوده که این سازمان تلاش می کند تا زمانی که "حکومت مورد نظر پاکستان" در کابل تشکیل نشده، آتش جنگ را در افغانستان گرم نگه دارد.

روزنامه دولتی انیس انتشار خبری مبنی بر حضور اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده در افغانستان را نقد کرده و نوشته که نه تنها او بلکه هیچ یک از رهبران این گروه که نامهای شان در فهرست سیاه سازمان ملل درج است، در افغانستان حضور ندارد.

اخیراً یک عضو گروه طالبان که در پاکستان بازداشت شده است، گفت که یک دوست او با اسامه بن لادن را اوائل سال جاری میلادی در ولایت غزنی افغانستان دیده است.

به نظر انیس، از ۳۰۰ تن از افراد عمده القاعده که در پاکستان حضور دارند، ۲۰ آنان شکار هواپیماهای بی سرنشین آمریکایی شده اند، در حالی به نوشته این روزنامه، در افغانستان هیچ یک از رهبران القاعده پیدا نشده است.

انیس افزوده که مناطق قبایلی پاکستان از "سه دهه" به این سو محل حضور "تندروان بسیاری" بوده و هنوز هم آنها از آن جا رانده نشده اند.

سرمقاله نویس انیس در ادامه تاکید کرده که دولت پاکستان حالا باید باب صداقت را بروی افغانستان و آمریکایی ها باز کند و تعهد خود را در عمل نشان دهد و "این واقعیت را افشا کند که مخفیگاه اسامه در غزنی است یا در آن سوی مرز (پاکستان)."

ماندگار راهبرد تازه آمریکا در مورد افغانستان را "خوشبینانه" دانسته و پرسیده که آمریکا ظرف ۱۸ ماه آینده چه کاری می تواند انجام دهد که در هشت سال گذشته نتوانسته است.

باراک اوباما روز سه شنبه گذشته اعلام کرد که پس از اعزام ۳۰ هزار سرباز تازه نفس به افغانستان، خروج نیروهای آمریکایی را تا ۱۸ ماه دیگر از این کشور آغاز می کند.

ماندگار همچنین راهبرد تازه اوباما را "موقت" خوانده و تاکید کرده آمریکا با توجه به منافعی که در افغانستان دارد باید "برنامه دراز مدتی" در این کشور داشته باشد. ماندگار در ادامه پرسیده که آقای اوباما چگونه مسئولیت ها را تا ۱۸ ماه دیگر به حکومتی در افغانستان می سپارد که "آینده و توانایی" آن به درستی محاسبه نشده است.

روزنامه نخست در مطلبی با عنوان "راهبرد تازه اوباما و باتلاقی از بی برنامگی و فساد دولتی در افغانستان" نوشته که اعزام ۳۰ هزار سرباز جدید به افغانستان به گونه "آنتی بیوتیک قوی" در مورد بیماری افغانستان عمل خواهد کرد که به ظاهر برای کوتاه مدت اثرات خوبی خواهد داشت.

به نظر نویسنده مطلب اما نگرانی جدی این است که در این راهبرد به "ریشه های بحران و زمینه های اجتماعی پرورش تفکر طالبانی به عنوان خاستگاه اصلی تندروی و هراس افگنی" اشاره ای نشده است.

سردبیر روزنامه نخست در ادامه افزوده که در صورت خروج "زودهنگام" نیروهای بین المللی از افغانستان، این کشور دوباره به "انزوا" خواهد رفت و افتادن به "دام تفکرات تندروانه طالبانی" تنها احتمالی است که در آینده نه چندان دور متصور است.

مطالب مرتبط